Energia Zachód ma koncesje na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na dwóch obszarach koncesyjnych Poznań Północ i Poznań Wschód.

W ostatnich latach firma prowadziła podobne badania sejsmiczne w podpoznańskich miejscowościach: w Swarzędzu, Kostrzynie i Kleszczewie (obszar koncesyjny Poznań Wschód). Na tym terenie znajdują się już trzy odwierty gazowe. Energia Zachód chce rozpocząć w przyszłym roku wydobycie ze złoża w Siekierkach koło Kostrzyna, którego objętość szacowana jest na 10 miliardów metrów sześciennych gazu. Początkowo będzie to ok. 100 mln metrów sześciennych gazu, a docelowo rocznie ok. 700 mln.

"Na podstawie wyników badań sejsmicznych zostaną podjęte dalsze decyzje o przyszłości prac poszukiwawczych na tym obszarze. Potencjalne korzyści dla mieszkańców to zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu w regionie, to nowe miejsca pracy zleceń dla firm pracujących przy zagospodarowaniu złoża oraz wpływy do budżetu z tytułu opłat eksploatacyjnych i podatków" - powiedział w środę na konferencji prasowej Dyrektor Operacyjny Energia Zachód Paweł Chałupka.

Badania geologiczne będą prowadzone metodą 3D, czyli przez wybrany teren przejedzie kolumna kilku samochodów, które będą wywoływały - porównywalne z tramwajowymi - wstrząsy sejsmiczne. Będą one rejestrowane przez geofony. Badania w Poznaniu rozpoczną się w lipcu, a zakończą we wrześniu 2011 r. Wykonawcą badań sejsmicznych będzie Geofizyka Kraków.

Reklama

Udziałowcami Energii Zachódfirma wydobywcza Aurelian Oil nad Gas (90 proc.) oraz grupa inwestycyjna Avabone (10 proc.).