Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce do 30 czerwca znaleźć następcę oskarżonego o przestępstwa seksualne Dominique'a Strauss-Kahna, który w czwartek ustąpił ze stanowiska dyrektora zarządzającego tej instytucji finansowej - poinformował MFW w nocy z piątku na sobotę.

Przyjmowanie kandydatur na to stanowisko rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 23 maja, i zakończy się 10 czerwca, a najpóźniej 30 czerwca zostanie podane nazwisko nowego dyrektora zarządzającego MFW.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał także podstawowe kryteria, jakie musi spełniać kandydat. Przede wszystkim musi pochodzić z kraju, który należy do MFW, organizacji działającej w strukturach ONZ. Musi także mieć duże doświadczenie w "kształtowaniu polityki gospodarczej" i zdolności dyplomatyczne.

>>> Czytaj też: Zobacz, ile zarabiał Strauss-Kahn jako szef MFW

Zdecydowana większość europejskich rządów uważa, że na czele MFW, zgodnie z tradycją, powinien stanąć Europejczyk. Aspiracje do tego stanowiska zgłaszają jednak Indie i Chiny. USA zajmują na razie raczej neutralne stanowisko. Departament Skarbu oświadczył w piątek, że amerykański rząd poprze tego kandydata, który będzie cieszył się uznaniem większości członków MFW.

>>> Czytaj też: Lagarde, Dervis, Weber - oto lista potencjalnych kandydatów na szefa MFW