Oczekiwania rynkowe wynosiły - wg X-Trade Brokers - 53,6 pkt. "Główny Wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych spadł w maju z kwietniowego poziomu 54,4 i odnotował wartość 52,6 - najniższą od lipca ubiegłego roku. Jednak pomimo tego wskaźnik PMI odnotował poziom powyżej neutralnej wartości 50,0 dziewiętnasty miesiąc z rzędu i pozostał powyżej średniej z badań długoterminowych" - głosi komunikat.

Markit podkreśla jednak, że w maju liczba nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym ponownie wzrosła. "Obecny okres wzrostów trwa od dwudziesty miesięcy, aczkolwiek tempo tego wzrostu spadło do najwolniejszego poziomu od lipca 2010 roku. Ponadto wskaźnik nowych zamówień eksportowych w zasadzie nie odnotował wzrostu w porównaniu do kwietnia" - czytamy dalej w materiale. W maju wolniejszy wzrost liczby nowych zamówień wpłynął na osłabienie tempa wzrostu wielkości produkcji, które spadło po raz trzeci w 2011 roku, zaznaczają analitycy.

"Najnowsze dane zasygnalizowały najsłabszy wzrost wielkości produkcji od lipca ubiegłego roku. Niemniej jednak w porównaniu do średniej z badań długoterminowych, wzrost ten pozostał wyraźny" - napisano w komunikacie. Markit zwraca także uwagę na to, że majowe dane zasygnalizowały wyraźne osłabienie presji inflacyjnej na koszty w sektorze przemysłowym. "Tempo inflacji kosztów produkcji zwolniło czwarty miesiąc z rzędu – w największym stopniu w historii badań - do najsłabszego od sierpnia ubiegłego roku. Jednak ciągle pozostaje ono większe niż długoterminowa średnia z badań, odzwierciedlając braki w dostawach" - czytamy dalej. Pomimo słabszego wzrostu produkcji zatrudnienie w polskim sektorze przemysłowym w maju wzrosło w najszybszym tempie od trzech miesięcy. Liczba miejsc pracy wzrasta nieprzerwanie od dziesięciu miesięcy, podano też w materiale.