Biorąc pod uwagę utrzymujące się w komentarzach członków RPP sugestie, że cykl zacieśnienia polityki pieniężnej trwa, nieco wyższe prawdopodobieństwo przypisujemy podwyżce stóp (w skali 25 pkt. baz.) niż ich stabilizacji.
Podkreślane przez członków RPP kwestie: bieżący ujemny poziom stóp procentowych oraz ryzyko wzrostu inflacji także w kategoriach poza cenami żywności i energii, sprawiają, że uważamy, iż oczekiwane dalsze przyspieszenie inflacji za maj powyżej 4,5% r/r (nasza prognoza 4,6% r/r), odnotowane przyspieszenie dynamiki płac w kwietniu przy generalnie korzystnych danych dot. wydatków konsumpcyjnych (dane dot. konsumpcji prywatnej w I kw., sprzedaży detalicznej w kwietniu) skłoni większość Rady do poparcia wniosku o podwyżkę stóp już na najbliższym posiedzeniu RPP, szczególnie, że zdecydowana większość RPP opowiada się za kolejną podwyżką stóp w relatywnie krótkiej perspektywie (najpóźniej do lipca). Niemniej, należy podkreślić, że podwyżka stóp na najbliższym posiedzeniu nie jest przesądzona.
Czynnikami, które mogą skłonić do przerwy w procesie podwyżek (po dwóch podwyżkach z rzędu) może być obserwowane osłabienie globalnego wzrostu gospodarczego, jak również brak ożywienia w inwestycjach prywatnych w maszyny i urządzenia w I kw. br. w kraju. Należy jednocześnie podkreślić, iż nawet niektórzy uznawani za „jastrzębich” członkowie RPP (np. Bratkowski, Hausner) w swych wypowiedziach podkreślali, że RPP nie określiła rytmu podwyżek i nie jest przesądzone, czy one będą następowały w przyszłości jedna po drugiej, czy z odstępami czasowymi. Nie sądzimy też, by komunikat po posiedzeniu RPP uległ istotnej zmianie w stosunku do komunikatu sprzed miesiąca, sądzimy (zgodnie z tym co sugerował J. Hausner) Rada wstrzyma się z ewentualną zmianą tonu komunikatu przynajmniej do lipca, kiedy zapozna się z wynikami najnowsze projekcji inflacyjnej.
Jednocześnie podtrzymujemy nasz dotychczasowy scenariusz zmian stóp procentowych w bieżącym roku. W naszej ocenie niższa dynamika wzrostu aktywności gospodarki w kolejnych kwartałach, w połączeniu z oczekiwanym systematycznym spadkiem wskaźnika CPI od czerwca (w kierunku 4,0% r/r do końca br.) oraz globalnym ograniczeniem ryzyk inflacyjnych (wyhamowanie wzrostu cen surowców) będą ograniczały potrzebę dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej, stąd w II poł. Roku oczekujemy stabilizacji stopy referencyjnej NBP na poziomie 4,50% (po podwyżce czerwcowej) do końca roku.
Na rynkach zagranicznych można oczekiwać pozytywnego odreagowania po piątkowych informacjach MFW o uruchomieniu kolejnej transzy pożyczki MFW-UE dla Grecji oraz informacjach o uruchomieniu kolejnego programu pomocy finansowej poza 2012 r., choć wciąż bardzo ważne będą szczegóły dot. zaangażowania sektora prywatnego, które zapewne zostaną przedstawione na szczycie ministrów finansów 20. czerwca.
W czwartek 9. czerwca odbędzie się posiedzenie Rady EBC, na którym oczekujemy stabilizacji stóp procentowych na niezmienionym poziomie, ale „zapowiedzi” w komunikacie Rady podwyżki stóp na kolejnym (lipcowym) posiedzeniu. Silniejszą poprawę nastrojów na rynkach finansowych mogą ograniczać natomiast narastające obawy dot. perspektyw gospodarki globalnej biorąc pod uwagę serię słabych danych makroekonomicznych z tygodni minionych. W bieżącym tygodniu nie ma zaplanowanych publikacji najistotniejszych danych, ważny będzie zapewne wydźwięk publikowanego w środę (8. czerwca) raportu Beżowa Księga.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.