Za wzrostem mocno optował przedstawiciel Arabii Saudyjskiej, który spotkanie w siedzibie kartelu w Wiedniu podsumował jako „najgorsze spotkanie grupy OPEC, w jakim uczestniczył”. Cena baryłki ropy Brent wzrosła w reakcji na napływające na rynek informacje z poziomu 116 USD za baryłkę do ponad 118 USD za baryłkę. W krótkim okresie spodziewać się można dużej zmienności ze wskazaniem na wzrosty cen, pod wpływem nerwowej sytuacji na rynku.

Jednakże, sytuacja fundamentalna na rynku ropy powinna sprzyjać spadkom cen w ciągu najbliższych miesięcy. Popyt powinien słabnąc pod wpływem wysokich cen, lekkiego pogorszenia koniunktury na świecie (wywołanego m.in. wysokimi cenami surowców) oraz spodziewanej kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej przez Chiny.

Produkcja ropy w kwietniu w krajach OPEC (uwzględniając Irak) wyniosła 28,98 mb/d i pomimo braku porozumienia na spotkaniu w Wiedniu, jest wielce prawdopodobne, że Arabia Saudyjska zwiększy wydobycie surowca o ok. 0,5 – 1 m/b w najbliższym czasie poza oficjalnym porozumieniem (Arabia Saudyjska posiada ok. 3 mb/d wolnych mocy wydobywczych).

Reklama