Jeśli chodzi o podaż pieniądza M3, to przewidujemy, że wyniosła ona w maju 799,4 mld zł, wzrastając o 1,3% w skali miesiąca oraz o 8,3% w skali roku, wobec 9,4% r/r w kwietniu. Wzrostu o podobnej skali oczekujemy w zakresie wskaźnika CPI, który powinien osiągnąć w maju poziom 4,6% r/r wobec 4,5% r/r w kwietniu. W skali miesiąca spodziewamy się niższej w porównaniu do poprzedniego miesiąca skali wzrostu cen wynoszącej 0,3%.

Czwartkowe dane z rynku pracy powinny natomiast przynieść utrzymanie dotychczasowego trendu powolnej poprawy sytuacji na rynku pracy i wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Prognozujemy, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju ok. 3513 zł, obniżając się o 2,4% w skali miesiąca oraz wzrastając o 5,0% r/r wobec 5,9% r/r w kwietniu. Przewidujemy jednocześnie, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju do 5,524 mln osób, o 0,2% w skali miesiąca oraz o 3,8% w skali roku.

Dobre informacje powinny przynieść również piątkowe publikacje danych dotyczących sytuacji w przemyśle. Prognozujemy, że w maju odnotowano okresowe przyspieszenie dynamiki produkcji przemysłowej do 8,2% r/r z 6,5% r/r w kwietniu. Jednocześnie dynamika wzrostu cen produkcji sprzedanej przemysłu w maju powinna spaść do 7,1% r/r z 8,9% r/r w kwietniu.

Biorąc pod uwagę zasygnalizowaną w czerwcowym komunikacie RPP przerwę w procesie zacieśniania polityki pieniężnej można oczekiwać, że o ile dane nie okażą się istotnie odbiegające od prognoz będą one miały już relatywnie mniejsze znaczenie dla rynków finansowych niż miało to miejsce w minionych tygodniach.

Reklama

Na rynkach zagranicznych ponownie więcej uwagi będzie skupiała kwestia pomocy finansowej dla Grecji głównie w zakresie ostatecznych decyzji dot. partycypowania sektora prywatnego oraz głosownia w parlamencie greckim programu konsolidacji fiskalnej. Jednocześnie utrzymująca się tendencja publikacji słabszych danych makroekonomicznych z gospodarki globalnej będzie przekładać się na utrzymanie wyższej awersji do ryzyka z tytułu perspektyw wzrostu gospodarczego oraz oczekiwania rynkowe działań polityki pieniężnej banków centralnych (głównie Fed). Z publikowanych danych makroekonomicznych najistotniejsze będą dane z USA dot. sprzedaży detalicznej, nastrojów konsumentów i tygodniowe dane z rynku pracy oraz dane dot. wskaźnika inflacji.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.