Bronisław Komorowski wziął udział w otwarciu w Poznaniu targów nowoczesnych technologii dla przemysłu ITM Polska oraz w uroczystościach związanych z jubileuszem 90-lecia istnienia MTP. Po południu wręczy Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

"Zawsze myślałem, że z Poznania, a szczególnie z terenu MTP, widać w sposób szczególny dobrą, mądrą i pracowitą Polskę. Tu, w Poznaniu można mówić z dumą o patriotyzmie, który się przejawiał w powstaniu wielkopolskim, w Czerwcu '56. (...) Można również mówić o patriotyzmie pracy, myślenia o nowoczesnej Polsce zdolnej do ciągłej transformacji i innowacji, aby uczestniczyć w wyścigu o nasze, polskie miejsce w globalizującym się świecie, w integrującej się Europie" - powiedział.

"To tu widać, że w tym nowoczesnym patriotyzmie pracy, sukcesu gospodarczego nie zostajemy w tyle także i dzisiaj. Uczestniczymy w tej konkurencji, w tym wyścigu i mamy bardzo poważne sukcesy" - dodał prezydent.

Po południu, na uroczystej gali jubileuszowej w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Komorowski wręczy Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP polskim przedsiębiorstwom oraz instytutom badawczym.

Reklama

"Wydaje mi się, że nie ma po prostu lepszego miejsca niż Międzynarodowe Targi Poznańskie, aby w sposób widoczny wskazać na zainteresowanie władz państwa polskiego ludźmi, za którymi stoi ich własne dokonanie w obszarze biznesu, gospodarki. Nie ma lepszego miejsca na wskazanie zaangażowania państwa we wspieranie ludzi przedsiębiorczych" - powiedział Bronisław Komorowski.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest nagrodą honorową. Laureat otrzyma dyplom i statuetkę. W tegorocznej edycji zostanie przyznana w czterech kategoriach: innowacyjność, ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, obecność na rynku globalnym, oraz zielona gospodarka. Nominacje do nagrody uzyskało 13 firm i instytucji.

W 1921 roku otwarto pierwszy Targ Poznański. O prawo do zorganizowania pierwszej w niepodległej Polsce stałej imprezy targowej walczyły wtedy cztery miasta: Lwów, Gdańsk, Warszawa i Poznań. Poznaniacy mieli najsilniejsze atuty - sami wymyślili targi, mieli doświadczenie w organizowaniu takich przedsięwzięć oraz miejsce odpowiednie do stworzenia wystaw.

Pierwszy Targ Poznański miał charakter krajowy. Liczył 2 tys. mkw. powierzchni, wzięło w nim udział 1200 wystawców