Globescan przepytał ponad 16 tysięcy osób w 17 krajach. Ponad połowa ankietowanych przyznała, że spożywa inne artykuły żywnościowe niż dwa lata temu. Niemal 40 proc. respondentów, którzy zadeklarowali zmianę swojej diety w ostatnim czasie, stwierdziło, że powodem były wyłącznie gwałtowne wzrosty cen żywności. Rzadziej zmiany nawyków żywieniowych wyjaśniano kwestiami zdrowotnymi (33 proc.).

W badaniu brały udział osoby z krajów rozwiniętych, jak USA czy Niemcy, ale także z państw biedniejszych, jak Ghana i Kenia. W Kenii aż 75 proc. ankietowanych zmieniło w ostatnich dwóch latach swoją dietę, z czego zdecydowana większość (79 proc.) z powodu wysokich cen żywności.

„Duża liczba ludzi, szczególnie w krajach biedniejszych, oszczędza na ilości i jakości spożywanego jedzenia z powodu wysokich kosztów”- komentuje wyniki ankiety Raymond Offenheiser, szef amerykańskiego oddziału Oxfam International.

Ze statystyk ONZ wynika, że tylko w ubiegłym roku żywność na świecie zdrożała aż o 37 proc. Kontrakty terminowe na kukurydzę, soję i pszenicę na giełdzie w Chicago poszły w ciągu ostatniego roku w górę o co najmniej 49 proc. Oxfam prognozuje, że do 2030 roku ceny podstawowych produktów spożywczych mogą zwiększyć się nawet o 180 proc.

Reklama