Brak zmiany parametrów polityki pieniężnej został przez rynek pieniężny przyjęty neutralnie - nie doszło do żadnych istotniejszych zmian notowań. Oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N nieznacznie obniżyło się w okolice 4,35-4,40%. Na rynku SPW i kontraktów IRS rentowności nie uległy zmianie.

Rada pozostawia furtkę dla podwyżki stóp w II połowie br. W komentarzu zawarte zostało stwierdzenie, że „Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu”. Zwraca też uwagę akcentowana przez członków RPP zgodność opinii podczas głosowań. Marek Belka, prezes NBP, powiedział, że oczekiwania rynkowe (rynek dyskontuje podwyżkę o 25 pb w tym roku) są bliskie opiniom większości członków RPP. Jest to zatem wyraźny sygnał, że Rada rozważa kontynuację cyklu podwyżek stóp. Nie można zatem wykluczyć nawet wrześniowej podwyżki stóp (w sierpniu posiedzenia decyzyjnego nie będzie). Projekcja inflacyjna (scenariusz bazowy dla NBP) daje argument za bardziej umiarkowaną polityką pieniężną w nieco dłuższym okresie. Prognozy dotyczące lat 2012-2013 zarówno w zakresie CPI jak i PKB są niższe od projekcji marcowej (pokazują ryzyko spowolnienia tempa PKB). To byłby sygnał za wstrzymaniem się od podwyżek stóp. Prezes NBP podkreślił jednak, że alternatywne scenariusze akcentują wyższe ryzyko inflacyjne, a są z kolei neutralne z punktu widzenia projekcji PKB. A zatem tegoroczne tendencje w zakresie inflacji mogą oddziaływać w kierunku silniejszego zaostrzania polityki pieniężnej w krótkim terminie i doprowadzić do kolejnej podwyżki stóp.

A zatem dla rynku stopy procentowej oznacza to naszym zdaniem impuls dla dalszego płaszczenia krzywej dochodowości. Prawdopodobna podwyżka stóp w II połowie roku ogranicza potencjał dla spadku rentowności SPW czy kwotowań kontraktów IRS na krótkim końcu krzywej. Z kolei niższe oczekiwania w zakresie CPI i PKB w kolejnych latach wspierają scenariusz bardziej umiarkowanej polityki pieniężnej w średnim okresie. Jest to sygnał wspierający zajmowanie długich pozycji w sektorach o dłuższej zapadalności (tu jednak znaczenie będzie miała też sytuacja na świecie).

Nasze oczekiwania odnośnie dzisiejszej aukcji zamiany przedstawiliśmy w raporcie specjalnym.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.