Na świecie, Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) poinformował, że podejmuje dodatkowe działania zmierzające do zahamowania dalszej aprecjacji franka, które uwzględniają m.in. znaczące zwiększenie podaży płynności na szwajcarskim rynku pieniężnym. W wydanym oświadczeniu SNB podał, iż rozszerzy wartość depozytów banków trzymanych w banku centralnym z 80 mld CHF do 120 mld CHF, po tym jak przed tygodniem poinformował o ich powiększeniu z 30 mld CHF do 80 mld CHF. Wówczas też poinformowano o zawężeniu docelowego przedziału wahań dla 3-miesięcznej stopy LIBOR do 0,0-0,25% z wcześniejszego poziomu 0,0-0,75%, deklarując utrzymanie stopy LIBOR tak blisko poziomu zero, jak to tylko możliwe. Ponadto, SNB zapowiedział wczoraj przeprowadzenie transakcji swap w celu zwiększenia płynności franka. Ostatni raz instrument ten na rynku CHF był wykorzystywany jesienią 2008 roku.

Na krajowym rynku SPW doszło w środę do odreagowania spadków z ostatnich dni. W najważniejszym wydarzeniem dnia była aukcja obligacji skarbowych. MF do sprzedaży wystawiło obligacje nowej serii OK0114 oraz dotychczasowe 2- i 5-letnie benchmarki OK0713 i PS0416 łącznie za 2,0-5,0 mld PLN. Wartość podaży była zgodna z harmonogramem sierpniowych aukcji. MF sprzedał na aukcji podstawowej za 1,2 mld PLN papiery OK0713 (średnia rentowność 4,469%), za 1,6 mld PLN papiery OK0114 (4,557%) i za 2,2 mld PLN papiery PS0416 (5,256%). Całkowity popyt wyniósł 9,48 mld PLN. Dodatkowo na przetargu uzupełniającym MF zaoferował obligacje OK0713 za 100 mln PLN, obligacje OK0114 za 300 mln PLN i obligacje PS0416 za 600 mln PLN. Popyt wyniósł 3,1 mld PLN, sprzedano cały oferowany 1,0 mld PLN papierów. Wyniki aukcji okazały się lepsze od naszych oczekiwań i dodatkowo poprawiły nastroje na rynku wtórnym. Wysoki popyt pokazał, że zainteresowanie naszymi papierami nadal jest wysokie i MF pomimo obecnych turbulencji na rynkach globalnych nie ma większego problemu z pozyskiwaniem finansowania.

Pozytywny wpływ na rynek mogła też mieć środowa wypowiedź członkini RPP Elżbiety Chojnej-Duch, według której wciąż istnieją czynniki usprawiedliwiające lipcową decyzję RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. W czerwcu, kiedy RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb, Chojna-Duch jako jedyna głosowała przeciwko podwyżce. W lipcu koszt kredytu został pozostawiony bez zmian na poziomie 4,5% dla stopy rynkowej. Obecnie Chojna-Duch również nie widzi przestrzeni do rozważań dla obniżek stóp. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 23 sierpnia. Do tego czasu Rada pozna nowe dane dotyczące polskiej gospodarki. Już w tym tygodniu (12.08) GUS opublikuje indeks CPI za lipiec (prognoza rynkowa: 4,3% r/r).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama