Naukowcy z University College London odkryli ciekawą zależność. Po przebadaniu 125 studentów okazało się, że ilość znajomych na Facebooku wiąże się z budową naszego mózgu.

Badania opublikowane w magazynie Proceedings of the Royal Society B. dowodzą, że użytkownicy portalu społecznościowego utrzymujący wiele kontaktów z wirtualnymi znajomymi mają więcej szarych komórek w mózgu. Naukowców interesował przede wszystkim obszar odpowiedzialny za przetwarzanie wspomnień i reakcje emocjonalne.

Geraint Rees, który kierował badaniami, mówi, że wyniki nie określają, czy większa liczba szarych komórek w badanych obszarach jest pozytywna bądź negatywna. Naukowcy chcą dojść do tego, czy korzystanie z portali społecznościowych wywołuje jakieś zmiany w mózgu. Trudno na razie orzec, czy liczba przyjaciół nie jest po prostu skutkiem a nie przyczyną określonej budowy mózgu.

Facebook to największa witryna społecznościowa świata, z której korzysta ponad 800 mln użytkowników. Badani rezonansem magnetycznym studenci posiadali od jednego do tysiąca znajomych, a średnia liczba ich przyjaciół na Facebooka wynosiła 300 osób.