Wysokie płace urzędników państwowych oraz wielka liczba prawników pozwoliły amerykańskiej stolicy przeskoczyć rejon San Jose w kategorii wysokości dochodów.

Waszyngton jest metropolią z najwyższym średnim dochodem w przeliczeniu na gospodarstwo domowe w USA. Opublikowane przez rządową agencję statystyki pokazują, że stolica Stanów Zjednoczonych pokonała w tej kategorii rejon San Jose, obejmujący Dolinę Krzemową, siedzibę gigantów branży IT.

Średni dochód gospodarstwa domowego w rejonie Waszyngtonu w 2010 roku wyniósł 84 523 dol. Przeciętny wynik dla całego kraju wyniósł 50 046 dol., co doskonale pokazuje rozdźwięk pomiędzy poszczególnymi regionami USA. Zarobki gospodarstw domowych w obszarze San Jose wyniosły średnio 83 944 dol.

Wyższa przeciętna pensja w Waszyngtonie to przede wszystkim wynik dużej liczby zatrudnionych tam urzędników państwowych. Pracownik federalny zarobił w ubiegłym roku średnio 126 369 dol., o 3 672 dol. więcej niż w 2009 roku. Dystrykt Kolumbii zatrudnia ponad 170 tys. rządowych pracowników.

W Waszyngtonie jest także zatrudniona największa w USA liczba prawników w przeliczeniu na ilość mieszkańców (średnio jeden na 12 rezydentów). Praktykujący w stolicy adwokat, o stażu pracy pomiędzy rokiem a ośmioma latami, zarabia średnio ponad 186 tys. dol. rocznie.

Reklama

Pomimo iż Waszyngton i San Jose to rejony z najwyższymi średnimi zarobkami, statystki pokazują, że w obu obszarach następuje spadek dochodów od 2008 roku. Pensje zdecydowanie bardziej zmniejszyły się jednak w tym czasie w Dolinie Krzemowej (o 4,7 proc) niż w stolicy kraju (1,5 proc.).