Inwestorzy operujący na światowych rynkach, w tym także na polskim, obawiają się tego, że na zaplanowanym na najbliższą niedzielę szczycie przywódcom Unii Europejskiej nie uda się uzgodnić konkretnego i przekonującego planu rozwiązania europejskiego kryzysu zadłużenia. Wczoraj prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że rozmowy nt. planu rozwiązania europejskich problemów utknęły w martwym punkcie z powodu rozbieżności między Paryżem i Berlinem co do sposobów zwiększenia skuteczności EFSF oraz spotkał się we Frankfurcie z Angelą Merkel. Czym zakończyła się ta wizyta nie wiadomo, ale uczestniczący w rozmowach szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział, że konsultacje będą też prowadzone w sobotę i niedzielę. Według doniesień Francja chciałaby aby EFSF został przekształcony w bank, który by pozyskiwał środki z Europejskiego Banku Centralnego, ale zarówno samo ECB, jak i strona niemiecka, są przeciwni takiemu rozwiązaniu. Oliwy do ognia dolewa też to, że sektor bankowy mocno lobbuje przeciwko planom: rekapitalizacji oraz większych odpisów z tytułu greckiego zadłużenia.
Beżowa Księga i sprawa Słowenii też nie pomagają
Nastrojów uczestników rynków nie poprawia także wczorajsza publikacja Beżowej Księgi. W opublikowanym przez Fed cyklicznym raporcie nt. stanu amerykańskiej gospodarki podkreślono, że w ostatnim miesiącu nadal ona rosła, ale w wielu jej działach tempo wzrostu było umiarkowane albo niskie, a ogólne perspektywy dla niej pozostają słabe.
Podobnie rzecz się miała z dokonaną dziś w nocy obniżką krótko i długoterminowego ratingu Słowenii, na którą to zdecydowała się agencja Standard & Poor’s Rating Services, argumentując tą decyzję pogorszeniem się kondycji fiskalnej tego kraju.
… a rynek dodatkowo czeka na serię danych makro
W czwartek po południu na rynki finansowe napłynie cała seria danych makro z USA. O godz. 14:30 pojawią się te o „tygodniowym bezrobociu”, a półtorej godziny później te o: sprzedaży domów na rynku wtórnym i wskaźnikach wyprzedzających za wrzesień oraz indeksie Philadelphia Fed za październik. Z kolei w Polsce o godz. 14:00 NBP przedstawi informację o inflacji bazowej za wrzesień, a w ciągu dnia opublikowane zostaną także zapiski z ostatniego posiedzenia RPP.
Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.