Większym problemem Japonii jest słaby dolar, z którym gospodarka w tej chwili nie jest w stanie sobie poradzić. To już trzecia interwencja osłabiająca jena w tym roku, ale jej wpływ w szerszym znaczeniu został ograniczony. Japoński minister finansów Azumi wypowiada się w ostrym tonie, obwiniając spekulantów i dodaje, że będzie interweniował, dopóki „nie będzie usatysfakconowany”. Początkowy wpływ interwencji w ostatnim dniu miesiąca był silny, obniżając kurs jena o 4% w stosunku do dolara. Japonia potrzebuje środków większego kalibru aby na stałe osłabić swoją walutę, ale niestety jej amunicja zdaje się wyczerpywać.

Czas na podsumowanie. Piątek był dniem refleksji na temat czwartkowych wydarzeń, i jak to często bywa punkt widzenia nieco się zmienił. Zarówno Chiny jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy wydają się bez entuzjazmu podchodzić do perspektywy wkładu w EFSF, podczas gdy europejskie banki obsesyjnie starały się uspokoić obawy na temat podniesienia wskaźnika kapitału do 9%. Większość banków twierdzi, że nie będą musiały zdobywać nowego kapitału. Ponieważ w najbliższych tygodniach negocjacje na temat zmniejszenia długu Grecji będą trwały, nadal znamy niewiele szczegółów na ten temat. Agencja Fitch stwierdziła, że plan wymiany długu będzie oznaczać oficjalne bankructwo Grecji, któremu europejscy politycy tak desperacko starali się zapobiec. Obietnice Berlusconiego nie przekonały inwestorów (i kto może ich winić?), więc piątkowa aukcja włoskich obligacji przebiegła niepomyślnie. Wypowiedź Nicolasa Sarkozyego, wyzwającego obywateli do większych oszczędności i cięższej pracy brzmiała prawie niemiecko. Widać, że ostatnio spędza z Angelą za dużo czasu.

Kuszenie Chin i IMF nie będzie łatwe ani tanie. Po wyczerpaniu własnych zasobów Europa zwraca się do Chin i IMF, jednak w tej sprawie nie obejdzie się bez kosztów. Zarówno druga w kolejności gospodarka na świecie jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy jak na razie wyraziły jedynie umiarkowane zainteresowanie, chcąc zapobiec sytuacji, w której stracą kontrolę nad sposobem i warunkami wydawania ich funduszy. Chiny ze swojej strony chcą wiedzieć więcej na temat planu zastosowania dźwigni finansowej w EFSF i prawdopodobnie życzą sobie gwarancji bezpieczeństwa i współpracy innych państw członkowskich zanim same się zaangażują. To powiedziawszy trzeba przyznać, że Chiny wspierały w ostatnich latach Europę zarówno w swoich wypowiedziach jak i finansowo, próbując ograniczyć swoją zależność od dolara i mają w tej grze mocne karty: zdecydowanie dysponują dużymi zasobami finansowymi, a ich gospodarka nabiera rozpędu. W tej sytuacji są w doskonałej pozycji do przeforsowania ustaleń, które nie będą bezpośrednio dotyczyły ratowania Europy przed kryzysem zadłużenia. IMF również odpowiedział oschle na propozycję Europy, a jego kraje członkowskie, m,in. USA, Japonia, Kanada i Australia, odrzuciły ostatnie żądanie zwiększenia ich wkładu do funduszu. Zarówno IMF jak i Chiny mogą dołączyć do funduszu, ale na swoich warunkach i nie będzie to tanie- ani politycznie ani finansowo.

Merkel- przywódczyni Europy? Podczas ostatniej próby rozwiązania kryzysu zagrażającego istnieniu wspólnoty europejskiej stało się całkowicie jasne, że Niemcy rozdają karty w tej grze. Jako że ich bilans wygląda najlepiej spośród wszystkich krajów Europy, ta sytuacja nie może dziwić. Ten stan kraj zawdzięcza przede wszystkim Merkel, która wystosowała ostre noty do przywódców innych państw (Grecji, Włoch, Francji, Portugalii i Hiszpanii). Przyczyniły się one co prawda do wrogiego nastawienia i głośnych protestów, a popularność kanclerz gwałtownie spadła (zgodnie z ankietami, trzy czwarte Niemców nie popiera jej metod radzenia sobie z kryzysem). Jednak Merkel była w stanie odnaleźć drogę pomiędzy żądaniami sceptycznego niemieckiego parlamentu. Jej też przypadło niewdzięczne zadanie wymagające niesamowitej dozy samokontroli, determinacji, wytrwałości i dyplomacji. Sprzeciwiła się też w zeszłym tygodniu śmiałemu żądaniu Sarkozyego, który chciał przeforsować nieograniczone pożyczki EFSF z EBC i nie zgodziła się na rekapitalizację banków, bez spełnienia restrykcyjnych wymagań. Merkel uzyskała również znaczące zobowiązania od włoskiego premiera Berlusconiego i naciskała na banki, aby przyjęły większe cięcia greckiego długu. Po szczycie UE Merkel zbiera pochwały od polityków obu stron. Projekt euro byłby bez niej jeszcze mniej stabilny.

Reklama

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze dopowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powinieneś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

ikona lupy />
Michael Derks, główny strateg FXPro / Inne