Ta kwestia była również częścią problemów. Kraje członkowskie mogły nie licząc się z konsekwencjami do woli korzystać z niskich odsetek i łatwych kredytów, nie będąc zagrożone ostateczną sankcją – wydaleniem z unii. Oczywiście Grecja nie była jedynym winowajcą, ale wczoraj francuski prezydent i niemiecka kanclerz uznali (choć nie powiedziano tego głośno), że greckie referendum będzie niczym innym, jak podjęciem decyzji czy pozostać w strefie euro. Ta drastyczna zmiana stanowiska, dotychczas zorientowanego na wsparcie Grecji na wszelkie sposoby, ma jednak posmak nieuchronności. Od początku kryzysu istniały tylko dwa wyjścia: większa lub mniejsza integracja fiskalna lub wystąpienie z unii walutowej. Niemcy stanowczo opowiadały się przeciw unii fiskalnej, więc teraz widzimy alternatywę. Oczywiście kolejna transza pakietu ratunkowego z UE i MFW o wartości 8 mld euro została wstrzymana (miała być przekazana w przyszłym tygodniu), więc jeśli Grecja zagłosuje na „nie”, zbankrutuje jeszcze w tym roku, nie mogąc zapłacić 8,2 mld euro za wykup obligacji ani przedłużyć terminu zapadalności bonów skarbowych o wartości 4 mld euro. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas jeszcze głosowanie o wotum zaufania w greckim parlamencie i dzisiejsze spotkanie Europejskiego Banku Centralnego.

EBC nic nie zyska na czekaniu

Dziś będzie miało miejsce pierwsze spotkanie Europejskiego Banku Centralnego pod przewodnictwem nowego szefa Draghiego. Wydaje się, że EBC dojrzał do podjęcia decyzji. Kwestia cięć stóp procentowych jest raczej paląca, jako że racjonalne uzasadnienia dla podwyżki stóp w kwietniu były naszym zdaniem słabe, a w lipcu wręcz nieistniejące. Pytanie, czy Draghi będzie wolał odczekać miesiąc, zadomowić się i pokierować rynkami w kierunku zmian ( styl Tricheta) czy zmniejszy stopy już na pierwszym spotkaniu i zaryzykuje wyrobienie sobie opinii „impulsywnego”. My jesteśmy pewni, że powinien podjąć tę decyzję już dziś. Europa powinna wyciągnąć wnioski z kryzysu i nauczyć się, że czekanie nie przynosi nic poza ogromnymi kosztami, jak widzieliśmy w ciągu ostatnich 12 godzin. Ta sama zasada działa w przypadku bankowości centralnej, z czego zdawała sobie sprawę część członków EBC, która już w zeszłym miesiącu chciała obniżyć stopy. Świadczył o tym dobór słów w wypowiedziach Tiricheta który mówił o „porozumieniu”, a nie jak wcześniej o „jednogłośnym” podejmowaniu decyzji.

Zmagania EFSF

Reklama

Europejski Fundusz Stabilności Finansowej odwołał wczoraj planowaną sprzedaż obligacji o wartości 3 mld euro, „z powodu warunków rynkowych”. Czekanie może jednak sporo kosztować, ponieważ cena jaką EFSF musi zapłacić za pożyczkę na rynkach dramatycznie wzrosła w ostatnich dniach. Końcem czerwca EFSF mógł zaciągnąć pożyczkę na poziomie 80 pkt powyżej kosztów niemieckich kredytów, teraz to już 150 pkt, z czego tylko w ostatnim tygodniu nastąpił wzrost o 30 pkt. bazowych. W tym samym czasie w Azji namawia się inwestorów do dalszych zakupów europejskich papierów, aby pokryć ustalony w zeszłym tygodniu pakiet ratunkowy. Chiński wiceminister finansów stwierdził jednak, że jest jeszcze „za wcześnie” aby jego kraj rozważał kolejny zakup obligacji od EFSF. UE i MFW wstrzymał kolejną transzę pomocy dla Grecji do czasu odbycia się referendum na początku grudnia. Zobaczymy, czy EFSF do tego czasu będzie w stanie zebrać więcej funduszy.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze dopowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

ikona lupy />
Michael Derks, główny strateg FXPro / Inne