Wszyscy europejscy politycy znajdują się obecnie pod podobną, olbrzymią presją. Grecja straciła premiera, nowy rząd koalicyjny zostanie powołany prawdopodobnie jeszcze przed nowymi wyborami, a groźba bankructwa nadal wisi w powietrzu. We Włoszech premier Berlusconi musi być bliski ustąpienia widząc jak rentowność obligacji państwa gwałtownie wzrasta, a kraj będzie musiał prawdopodobnie stawić czoła inspektorom MFW, którzy mogą zagościć we Włoszech na dłużej, aby monitorować wprowadzanie obiecanych reform. Dziś przywództwo Berlusconiego zostanie wystawione na próbę podczas głosowania nad budżetem- a wielu członków jego partii już zdezerterowało i wezwało go do ustąpienia ze stanowiska. W Paryżu Francja wprowadza dalsze środki oszczędnościowe w desperackiej próbie utrzymania oceny wiarygodności kredytowej pomimo rosnącej rentowności obligacji. W Brukseli natomiast europejscy ministrowie finansów spotkali się po raz kolejny żeby wypracować szczegółowy plan zwiększenia siły EFSF. Biorąc pod uwagę, że muszą rozstrzygnąć wiele drażliwych kwestii ten proces bez wątpienia będzie się przeciągał.

Dalsza wyprzedaż franka

Pomimo niesamowicie niepokojących wydarzeń zarówno we Włoszech jak i w Grecji to frank doświadczył w tym tygodniu agresywnej wyprzedaży. Nastroju nie poprawiły poniedziałkowe informacje o dużo słabszym niż oczekiwano spadku inflacji w Szwajcarii o 0,1% w październiku zarówno miesiąc do miesiąca jak i rok do roku. Mocny kurs waluty ewidentnie przyczynił się do nacisku w dół na ceny do tego stopnia, że szwajcarska gospodarka spodziewa się teraz deflacji. Dla Szwajcarskiego Banku Narodowego jest to powód do poważnego zmartwienia, który w ostateczności może zrewidować i dokonać korekty poziomu ograniczenia kursu. Ostatnie spekulacje mówią o podniesieniu go co najmniej do poziomu 1,25, a nawet do 1,30. Eurofrank dotarł w nocy prawie do poziomu 1,2450 z piątkowego 1,2150. Prezes SNB Hildebrand ostrzegł wczoraj, że dalsza interwencja banku może być konieczna; to samo stwierdził w zeszłym tygodniu Danthine, wiceprezes Jordan wzmocnił jeszcze przekaz informując, że politycy „stale monitorują” sytuację i że kryzys w strefie euro będzie jeszcze trwać dłuższy czas. Czy kolejna interwencja SNB byłaby równie udana jak pierwsza dopiero się okaże.

Francja zmuszona do wprowadzenia dalszych oszczędności budżetowych

Reklama

W obliczu oczywistych oznak spowolnienia gospodarki i poważnego zagrożenia oceny wiarygodności kredytowej kraju francuski minister Fillon ogłosił wprowadzenie kolejnych środków oszczędnościowych w wysokości 7mld euro dla roku 2012 i 11,6 mld euro dla 2013. Zaledwie 3 miesiące temu Fillon stworzył pakiet konsolidacji budżetowej wart 12 mld. inwestorzy nie wydają się być przekonani tym dodatkowym poświęceniem - rentowność francuskich obligacji wzrosła o 3,09%, oddalając się od analogicznych niemieckich papierów o kolejne 8 pkt bazowych. Prezydent Sarkozy, który obecnie mocno traci w sondażach, mając w perspektywie przyszłoroczne wybory stara się wszystkimi środkami zapewnić utrzymanie do tego czasu ratingu AAA Francji.

Merkel wprowadza cięcia podatków

Podczas gdy większość krajów południowej Europy stoi w ogniu, Merkel ogłosiła stymulacyjny pakiet środków budżetowych, który zawiera 6-miliardowe cięcia podatków mające zostać wprowadzone w 2013. Zmniejszenie obciążenia podatkowego Niemców było główną kwestią sporną dla koalicyjnego partnera CDU, FDP. Wolfgang Schäuble, minister finansów, nalegał wcześniej na skupienie się na konsolidacji fiskalnej. Inne środki zawarte w pakiecie ogłoszonym w weekend to 1mld funduszy przeznaczonych na infrastrukturę i zwiększenie środków na opiekę nad dziećmi. W przeciwieństwie do wszystkich członków strefy euro, kondycja budżetowa Niemiec stale się poprawia. W zeszłym tygodniu okazało się, że szacowane zadłużenie Niemiec zostało zawyżone o 55 mld euro. Południowe kraje strefy euro oszalałyby ze szczęścia, gdyby odkryły u siebie taki błąd.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze dopowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

ikona lupy />
Simon Smith, główny ekonomista FXPro / Inne