Od powstania Europejskiej Unii Monetarnej pierwotne nadwyżki wynoszą średnio nieco poniżej 2%.Przyjęcie projektu ustawy budżetowej nie przyniesie oszczędności przeważających wzrost rentowności. Rynki muszą zdecydować, czy kryzys we Włoszech jest przede wszystkim problemem politycznym czy ekonomicznym. Z pewnością dynamika we Włoszech różni się od greckiej. Grecja nie miała nadwyżek budżetowych od ośmiu lat, Włochy natomiast nie miały ich tylko w ciągu ostatnich dwóch. Sygnały napływające z Rzymu tego ranka są umiarkowanie pozytywne o tyle, że prezydent zadaje sobie sprawę, że nie może sobie pozwolić na czekanie do kolejnych wyborów i wcześniejszy Komisarz UE Mario Monti został dożywotnio mianowany senatorem, co otwiera mu drogę do mianowania na tymczasowego premiera. Realny wzrost rentowności obligacji i fakt, że EFSF nie jest wystarczająco wyposażony do rozwiązania problemów Włoch mogą podziałać na polityków jak zimny prysznic i skierować ich na właściwy kurs ale to mała szansa, z której trzeba skorzystać natychmiast. Środa była dla euro najgorszym dniem od początku lipca, co odzwierciedlało rosnący niepokój na rynkach FX w obliczu tempa w jakim postępuje kryzys zadłużenia.

Funt “nowym frankiem”?

Reakcja walut na poranną presję na Włochy jest znacząca. Dolar umocnił się wobec większości walut głównych, z których jen trzymał się najlepiej. Funt brytyjski i frank szwajcarski również całkiem dobrze znoszą niepewność- obie waluty umocniły się w stosunku do euro. Problemem franka jest fakt, że decyzja SBN o podjęciu wszystkich koniecznych środków do ochrony poziomu 1,20 eurofranka niesie ze sobą konsekwencje. Zwiększenie rezerw bankowych, które zwiększyło bazę monetarną do 230% w jednym miesiącu, zwiększa ryzyko bańki kredytowej w krajowej gospodarce, nawet jeśli ceny obecnie spadają według wskaźnika CPI. W tej chwili Szwajcarski Bank Narodowy nadal daje do zrozumienia, że jego zdaniem nawet na poziomie 1,20 frank jest przeceniany. Wiceprezes Jordan wyjaśniał wczoraj dylemat przed jakim stoi SBN, podkreślając “ ekstremalne warunki ekspansyjne“ które obecnie przeważają. Z tego powodu funt osiągnął w tym tygodniu sześciomiesięczny rekord w stosunku do franka, w czym pomogła mu relatywnie dobra kondycja fiskalna Wielkiej Brytanii w stosunku do innych krajów Europy. Dodatkowo potencjał drugiej rundy luzowania ilościowego przeprowadzanej przez Bank of England prezentuje się skromnie w porównaniu do ogromnego zwiększenia szwajcarskiej bazy monetarnej. Może nie trwać to długo, ale funt wygląda w tej chwili na bezpieczną przyszłość Europy.

Gwałtowne zmiany na rynku europejskich obligacji

Reklama

Tempo zmian na europejskim rynku obligacji w ostatnim czasie jest z pewnością warte odnotowania. Coraz bardziej wyraźny staje się podział pomiędzy wygranymi i przegranymi. We środę rentowność 10-letnich obligacji włoskich wzrosła o 60 pkt, bazowych, do 7,3% i znajduje sie tylko 60 pkt poniżej porównywalnych papierów irlandzkich. Chociaż na Włoszech skupia się cała uwaga, Hiszpania również znajduje się na linii ognia, ze wzrostem rentowności obligacji o 20 punktów bazowych do 5,82% i o 5% od zeszłego miesiąca. Belgia nadal jest w trudnej sytuacji, rentowność jej obligacji (wczoraj 4,33% , wzrost o 10 pkt bazowych) nigdy nie była tak oddalona od analogicznych niemieckich papierów: różnica wynosi około 263 pkt. Pięć lat temu belgijskie papiery były nawet niżej niż niemieckie- czasy się zmieniły. Z powodu dużej ekspozycji francuskich banków na włoskie aktywa rentowność 10-letnich obligacji znad Sekwany ucierpiała. Spread pomiędzy francuskimi i włoskimi obligacjami zwiększył się o kolejne 20 pkt bazowych do prawie 150 pkt, co jest największą różnicą między tymi papierami od dwudziestu lat. Poza niemieckimi obligacjami, to rynki skandynawskie, Wielka Brytania, Holandia i Finlandia są prawdziwymi wygranymi. Brytyjskie obligacje rekordowo zniżkują w stosunku do francuskich, chociaż na początku roku prawie nie słyszało się o papierach handlujących niżej niż te z Francji. W Niemczech, rentowność 10-letnich obligacji spadła o kolejne 10 pkt bazowych i osiągnęła nową rekordowa zniżkę: 1,7%.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze dopowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

ikona lupy />
Michael Derks, główny strateg FXPro / Inne