Jak poinformował "Jornal de Negocios", rząd Pedra Passosa Coelho odrzucił oferty kilku innych spółek z Hiszpanii, Indii, Japonii oraz Chin, które ubiegały się o prywatyzację 21,35 proc. oferowanego przez Portugalię pakietu akcji EDP.

Transakcja sprzedaży akcji głównego dostawcy energii elektrycznej w tym kraju została przewidziana w porozumieniu o pomocy kredytowej, jakie Portugalia zawarła z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w maju br.

Według ujawnionej w czwartek decyzji rządu, na krótkiej liście do przetargu na akcje Grupy EDP znalazły się: niemiecki E.ON, chiński China Three Gorges, a także brazylijskie koncerny Electrobras i Cemig.

Zdaniem przedstawicieli portugalskiego rządu, zwycięzca w przetargu na akcje energetycznego giganta powinien zostać wyłoniony jeszcze w tym roku. Chociaż gabinet Passosa Coelho wycenia firmę EDP na ok. 2 mld euro, portugalscy ekonomiści twierdzą, że jej wartość jest niższa. Szacują ją na 1,8 mld euro.

Reklama

W skład Grupy EDP wchodzi firma EDP Renewables, trzeci największy na świecie operator elektrowni wiatrowych. Poza Portugalią posiada on swoje przedstawicielstwa m.in. w Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji i Wielkiej Brytanii. Spółka EDP Renewables Polska obsługuje dwie farmy wiatrowe w Korszach oraz Margoninie.

Zdaniem ekspertów, nowy właściciel państwowych akcji portugalskiego koncernu będzie miał duży wpływ na realizację projektów kolejnych farm wiatrowych spółki EDP Renewables w Polsce.