Czy wzrost cen producenckich w Stanach Zjednoczonych spowolni?

Inflacja w Stanach Zjednoczonych nieco wyhamowała – inflacja PPI osiągnęła poziom 6,9% r/r, zaś od kwietnia utrzymuje się w granicach 6,5–7,2%. Ceny importowe, będące zwykle dobrym wskaźnikiem PPI, również trochę spowolniły, jednak stopa ich wzrostu nadal osiąga 11% (w stosunku do lipcowego szczytu na poziomie 13,7%), co sugeruje, że również inflacja PPI może nadal spadać w najbliższych miesiącach. Analitycy spodziewają się -0,1% m/m lub 6,3% r/r.

Detaliści ze Stanów Zjednoczonych nadal odnotowują wzrost

W tym roku sprzedaż detaliczna w USA rośnie pomimo ogólnego załamania aktywności gospodarczej. Problem polega jednak na tym, że wydatki realne maleją. Na dodatek stopa oszczędności jest najniższa od grudnia 2007 r. i wynosi 3,6%, co oznacza, że konsumenci przestali oszczędzać, aby wydawać mniej więcej tyle, co dotychczas. W rezultacie dalszy wzrost wydatków konsumenckich zależy od poprawy sytuacji na rynku pracy – zwłaszcza w zakresie dochodów i stawek. W przypadku danych październikowych analitycy spodziewają się wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,3% (0,2% bez samochodów).

Reklama

Różne

Warto również zwrócić uwagę na publikowany o godzinie 13.30 indeks Empire sektora produkcyjnego ze Stanów Zjednoczonych, a także zapasy przedsiębiorstw, które mamy poznać o 14.00 – również z USA. Zapasy przedsiębiorstw mogłyby potwierdzić niedawną słabość zapasów hurtowych, co oznaczałoby korektę PKB USA za III kwartał w dół, choć dane o handlu z pewnością częściowo zniwelują negatywny wpływ zapasów.