Można wskazać cztery powody/preteksty załamania nastrojów na rynkach w południe: problemy Unicredit, raport BoE nt. inflacji, słowa Barroso i ponowny wzrost rentowności włoskich obligacji.

Szef banku Unicredit, podczas planowanego na dziś spotkania z przedstawicielami Europejskiego Banku Centralnego, ma pytać o zwiększenie dostępnego finansowania dla włoskich banków, poprzez rozszerzenie zakresu dostępnych zabezpieczeń dla pozyskiwanych funduszy, poinformowały źródła bankowe. To przypomniało o problemach tamtejszego sektora bankowego.

Opublikowany przez Bank Anglii kwartalny raport nt. inflacji wyraźnie wskazuje na kryzys w Strefie Euro, jako największe zagrożenie dla brytyjskiej gospodarki. Bank uważa też, że obecnie brakuje wiarygodnych rozwiązań tego kryzysu, a niepowodzenie w jego rozwiązaniu może mieć znaczące implikacje dla Wielkiej Brytanii.

Szef Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, ostrzegł w środę, że Strefa Euro stoi przed systemowym kryzysem, który wymaga większego zaangażowania od wszystkich państw członkowskich. Wezwał też do głębszej integracji gospodarczej.

Reklama

Rentowność 10-letnich obligacji, która rano w wyniku interwencji Europejskiego Banku Centralnego spadła poniżej 7%, wywołując euforię na rynkach, ponownie przekroczyła tę barierę. O godzinie 13:07 kształtowała się ona na poziomie 7,095%. To pokazuje, że obecnie jedynie działania banku centralnego są w stanie utrzymać rentowność na niższych poziomach.

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.