"W minionym miesiącu na zmianę liczby uczestników poszczególnych OFE duży wpływ miały wyniki ostatniej w tym roku sesji transferowej. Według nadzoru, liczba uczestników przechodzących pomiędzy funduszami wyniosła w listopadzie 130,6 tys. osób. Jeśli w grudniu, miesiącu poprzedzającym losowanie ZUS, do OFE przystąpi ok. 30 tys. osób, co jest prawdopodobne, liczba klientów OFE na koniec roku przekroczy 15,5 mln"- podano w raporcie.

Największym wygranym transferów był Aegon OFE, który pozyskał w ten sposób blisko 20 tys. osób. Dzięki temu łącznie z nowymi umowami, powiększył grono uczestników o 20,2 tys. osób, osiągając najwyższą dynamikę przyrostu spośród wszystkich OFE (2,18%). Na drugim miejscu, z dynamiką przekraczającą 2,0%, znalazł się PKO BP Bankowy OFE, który w sesji transferowej pozyskał 10,5 tys. osób i dodatkowo podpisał blisko 100 nowych umów.

Na przeciwległym końcu pod względem bilansu ostatniej sesji transferowej znalazł się drugi pod względem wielkości fundusz Aviva OFE (minus 20,8 tys.), który również na rynku pierwotnym nie należy ostatnio do aktywnych. Znaczny odpływ klientów podczas sesji transferowej odnotował także największy gracz na rynku - ING OFE (minus 8,2 tys. osób). Jednocześnie fundusz ten był najczęściej wybierany przez osoby dokonujące tej czynności po raz pierwszy. Podpisanie 1,9 tys. nowych umów częściowo poprawiło jego ostateczne statystyki. Od początku roku liczba uczestników II filaru wzrosła o ponad 540 tys. osób, co odpowiada dynamice na poziomie 3,6%. Liderem w pozyskiwaniu nowych klientów jest AXA OFE, które podpisało w ciągu roku blisko 125 tys. umów. Fundusz ten pozyskał najwięcej członków spośród wszystkich OFE podczas sesji transferowych (58 tys.), a na rynku pierwotnym podpisał 66 tys. nowych umów. Choć dzięki temu AXA OFE zwiększył swój udział w rynku z 6,6% do 7,2%, to mimo to nie udało mu się przeskoczyć na czwartą pozycję pod względem liczby uczestników. W okresie styczeń – listopad powyżej 100 tys. nowych umów podpisały jeszcze dwa fundusze emerytalne: Aegon OFE (przeskakując z siódmej na szóstą pozycję) oraz Generali OFE.

Najwyższą dynamikę zmian odnotował jednak fundusz zamykający pierwszą dziesiątkę OFE pod względem ilości klientów - PKO Bankowy OFE (539 tys.). Fundusz ten w ciągu 11 mies. powiększył liczbę klientów o 15,1%, podpisując 70,6 tys. nowych umów. W sumie na 14 otwartych funduszy emerytalnych, liczbę klientów powiększyło 10 OFE, a pozostałe 4 uszczupliło grono członków. Największy spadek odnotował jeden z największych graczy - Aviva OFE, które straciło 99 tys. uczestników. Fundusz ten traci klientów w trakcie sesji transferowych, a nowych umów na rynku pierwotnym podpisuje niewiele. Grono klientów uszczuplili również najmniejsi gracze: OFE Polsat (minus 8,6 tys.), Pekao OFE (minut 5,2 tys.) oraz OFE Warta (minus 1,3 tys. osób).

Reklama