Według nowego planu generalnego opracowanego dla portu przez Crowley Infrastructure Development Group we współpracy z Landrum & Brown Worldwide Services do 2035 r. lotnisko wyda na inwestycje 1,4 mld zł. Kraków zmodernizuje terminal pasażerski i zbuduje od nowa dworzec towarowy. Poprawiona ma zostać linia kolejowa łącząca lotnisko z centrum miasta, wyremontowane droga startowa i drogi kołowania. Plan zakłada też przychody z działalności pozalotniczej: z hoteli, parkingów, obsługi technicznej samolotów i z udostępniania infrastruktury paliwowej.
Według Jarosława Roszkowskiego, prezesa Crowley Infrastructure Development Group, dzięki modernizacjom Kraków stanie się kluczowym portem lotniczym zapewniającym łatwy dostęp do południa Polski.
– Chcemy konkurować z Warszawą – zapowiada Jan Pamuła, prezes MPL Kraków-Balice. Według niego Kraków jest atrakcyjny nie tylko dla turystów, lecz także dla biznesu. Dodatkowych pasażerów mają zapewnić nowe połączenia lotnicze.
Warszawy nie przerażają plany Krakowa. – Jeżeli Kraków ma rosnąć, to oznacza, że potencjał ruchu lotniczego w naszym kraju jest duży. W takiej sytuacji w 2035 r. Warszawa będzie także proporcjonalnie większa niż obecnie – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze. Stołeczny port wciąż nie posiada aktualnej strategii rozwoju. Jak zapewniają jego przedstawiciele, dokument będzie gotowy w 2012 r.
Reklama
Eksperci uważają, że zniwelowanie dystansu między Krakowem a Warszawą nie będzie łatwe. Tym bardziej że wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz zapowiedział zarzucenie planu budowy nowego centralnego portu lotniczego dla Polski. Tam miała być przeniesiona większość operacji lotniczych z Warszawy.
Nie wiadomo, jak na rywalizację między Krakowem a Warszawą wpłynie uruchomienie nowego portu w Modlinie. Kto będzie nim zarządzał? Jeżeli nie będzie to PPL, tylko konkurencyjna firma, liczba pasażerów obsługiwanych przez stołeczny port na pewno nie będzie wzrastać tak szybko jak w Krakowie.
Na razie przepaść pomiędzy oboma lotniskami jest duża. W 2010 r. w Warszawie obsłużono 8,6 mln pasażerów – trzy razy więcej niż w Krakowie.
ikona lupy />
Samolot Boeing Co. 787 Dreamliner linii lotniczych All Nippon Airways Co. (ANA) starrtuje z lotniska Narita Airport w Narita City w Japanii, 26 października 2011. Źródło: Bloomberg / Bloomberg / Tomohiro Ohsumi