Bank centralny Szwajcarii potwierdził po czwartkowym posiedzeniu, że będzie utrzymywał stawkę LIBOR3M (CHF) w pobliżu 0,0% i pozostawi bez zmian minimalny poziom kursu na rynku EUR/CHF (1,20). Zdaniem SNB frank jest przewartościowany i gdyby wymagała tego sytuacja sygnalizuje możliwość podjęcia kolejnych kroków (niemniej tym razem minimalny kurs nie został podniesiony). Bank wskazuje na ryzyko dla niższego wskaźnika CPI w przyszłości (prognoza mówi o minus 0,3% w 2012 r. i plus 0,4% w 2013 r.).

Na rynku SPW i kontraktów IRS rentowności wyraźnie w czwartek spadły o 1-5 pb.

Począwszy od 1 stycznia 2012 r. ulegnie zmianie formuła przeprowadzania przetargów na SPW. Wszystkie przetargi sprzedaży obligacji i bonów będą przeprowadzane w formule przetargu jednej ceny. W przypadku przetargu jednej ceny wszyscy uczestnicy, których oferty zostaną przyjęte, zapłacą za nabyte papiery jednolitą cenę równą najniższej cenie spośród zaakceptowanych ofert. Kolejną modyfikacją jest wprowadzenie możliwości składania ofert niekonkurencyjnych na przetargach sprzedaży obligacji i bonów. Oferty niekonkurencyjne są deklaracjami zakupu, w których inwestorzy określają jedynie ilość papierów, które są gotowi nabyć bez podawania ich ceny. Inwestorzy składający oferty niekonkurencyjne zapłacą za zakupione papiery cenę równą cenie minimalnej ustalonej na danym przetargu.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec listopada wzrósł do 6,2 mld EUR z 5,3 mld EUR na koniec października. Tak jak pisaliśmy, do końca roku MF może na rynku wymienić środki na poziomie nawet 4-5 mld EUR. Naszym zdaniem jednak, jeśli kurs EUR/PLN będzie bliższy 4,40, wówczas wymiana części walut może zostać przesunięta na początek 2012 r. Proces wymiany środków powinien wzmacniać wycenę SPW.

Reklama

W Europie Hiszpania z sukcesem uplasowała emisję papierów skarbowych. Oferowane były obligacje zapadające w I 2016 r., IV 2020 r. i IV 2021 r. Łączna wartość oczekiwanej podaży wynosiła 2,5-3,5 mld EUR. Zgłoszony popyt przekroczył 11,2 mld EUR, natomiast ostatecznie wyemitowane zostały papiery za 6,03 mld EUR. Średnie rentowności wyniosły odpowiednio: 4,023%, 5,201% i 5,545%. To już druga, po środowej włoskiej, ważna emisja obligacji zakończona pozytywnym wynikiem. Wysoki popyt sygnalizuje lekką poprawę sentymentu na europejskim rynku długu. W efekcie zarówno w przypadku włoskich i hiszpańskich SPW rentowności spadły w czwartek o 20-40 pb. Podtrzymujemy zdaniem, że w najbliższych miesiącach możliwa jest odbudowa zaufania przez Włochy i Hiszpanię (chociaż jednocześnie dostrzegamy liczne poważne czynniki ryzyka).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.