Eksperci wiążą ten spadek tempa wzrostu demograficznego z trudną sytuacją gospodarczą USA. Wskazują też na zaostrzenie polityki imigracyjnej. Napływ imigrantów był we wspomnianym okresie najniższy od 1991 roku.

>>> czytaj też: Przed nami trudne zmiany na rynku: dopiero za 9 lat będzie praca dla każdego

W odróżnieniu od wielu krajów europejskich, w USA imigracja była bardzo znaczącym źródłem wzrostu liczby ludności. W roku obrachunkowym zakończonym w lipcu br. liczba imigrantów wzrosła jednak netto tylko o 703 tys.; był to najniższy wzrost od dwóch dekad.

>>> Polecamy: Brazylia przed 2015 r. stanie się 5. gospodarką świata?

Reklama

Zahamowanie fali imigracji wiąże się obecnie m.in. z kłopotami na rynku nieruchomości. Ubyło wiele miejsc pracy na budowach, gdzie tradycyjnie zatrudniani są cudzoziemcy.

Najwięcej imigrantów, w większości nielegalnych, przybywało do USA w minionych dziesięcioleciach z sąsiedniego Meksyku. Z powodu kłopotów gospodarczych, a także nieprzyjaznej imigrantom polityki, wielu Meksykanów opuszcza jednak USA. Mniej kwapi się też do podróży w przeciwną stronę.

Potwierdza to demograf z ośrodka sondażowego Pew Hispanic Center, Jeffrey Passel. "Imigracja netto z Meksyku jest bliska zeru i nie obserwowaliśmy tego od co najmniej 40 lat" - mówi.

W Stanach Zjednoczonych obserwuje się też spadek liczby urodzeń. Eksperci wiążą to z trudna sytuacją gospodarczą. W latach 2007 - 2010 liczba urodzeń zmniejszyła się o 7,3 procent - wynika z badań Uniwersytetu New Hampshire. W zakończonym w lipcu roku obrachunkowym odnotowano w USA nieco ponad cztery miliony urodzeń - najmniej od 1999 roku.

Spadek liczby urodzeń obserwuje się zwłaszcza wśród ludności latynoskiej, która w minionych dziesięcioleciach wydatnie przyczyniała się do wzrostu demograficznego. W latach 2007 - 2010 liczba urodzeń zmniejszyła się w tej grupie aż o 17 proc.

Eksperci zwracają uwagę, że wielu imigrantów z Ameryki Łacińskiej osiedlało się w stanach najbardziej dotkniętych recesją, jak Floryda i Arizona.

W grupie ludności białej liczba urodzeń zmniejszyła się w tym samym okresie o 3,8 proc., a w grupie ludności murzyńskiej o 6,7 proc.