Według komunikatu MF stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec listopada 2011r. wyniósł łącznie 6,18 mld EUR. Naszym zdaniem MF w sytuacji obserwowanej aprecjacji złotego (od wczoraj poniżej 4,4000) zdecyduje się na pozostawienie wspomnianych środków i ich wymianę w przyszłym roku. Wartość walut w 2012 r. powiększą dodatkowo środki pozyskane z tytułu kolejnych emisji obligacji skarbowych nominowanych w obcych walutach i środki z funduszy unijnych. Przy wysokich rezerwach walutowych obawy o wzrost kursu EUR/PLN mogą się nie zmaterializować. Naszym zdaniem trend spadkowy będzie kontynuowany do końca br., natomiast na koniec 2012 r. notowania EUR/PLN będą bliższe 4,00-4,20 (zgodnie zresztą z prognozą Ministerstwa Finansów).

Notowania EUR/USD w ciągu ostatnich dwóch tygodni utrzymują się przez większą część czasu w wąskim przedziale 1,2950-1,3100. Również w ujęciu rocznym nie doszło do istotniejszych zmian. Na koniec 2010 r. kurs EUR/USD kwotowany był na poziomie 1,3380. Nie oznacza to, że zmienność notowań w ciągu ostatniego roku była niska. W maju bowiem kurs wzrost aż do 1,4950.

Do końca roku utrzymywać się będzie zapewne niższa płynność obrotu. W przypadku rynku EUR/USD nie oczekujemy w najbliższych dniach znacznego wzrostu zmienności.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.