Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec tanieje o 1,1 proc. do 3,3985 USD.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na marzec staniała o 1,3 proc. do 55.180 juanów (8.733 USD).

Ważne dla rynków będzie poniedziałkowe spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotkają się na śniadaniu roboczym, by rozmawiać na temat eurostrefy i podatku od transakcji finansowych.

Jest to jedno z licznych spotkań przywódców europejskich przez szczytem zaplanowanym na 30 stycznia, poświęconym walce z kryzysem zadłużenia w strefie euro.

Oczekuje się, że na spotkaniu Merkel z Sarkozym dojdą do głosu rozbieżności. Prezydent Francji zapowiedział bowiem, że jego kraj nie będzie czekać na swych europejskich partnerów, by uzgodnić ogólnounijny podatek, który ma poparcie Niemiec i Włoch, ale jest zdecydowanie odrzucany przez Wielką Brytanię, chroniąca swój rozbudowany sektor usług finansowych. Według przedstawicieli Paryża, Francja może skierować ustawę o podatku od transakcji finansowych do głosowania parlamentarnego już w lutym, nawet bez wsparcia swych partnerów z Unii Europejskiej.

"Problemy Europy są teraz największym ryzykiem, bo z USA napływają lepsze dane makro od oczekiwanych na rynkach, co oznacza, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce poprawia się" - mówi Cao Yanghui, analityk Yong'an Futures Co. w Hangzhou.

"Dolar zyskał wsparcie zarówno z powodu słabości euro, jak i poprawy kondycji gospodarki USA" - dodaje.

W piątek podano w USA, że stopa bezrobocia w grudniu 2011 r. wyniosła niespodziewanie 8,5 proc., wobec 8,7 proc. w listopadzie.

To najniższy poziom stopy bezrobocia od lutego 2009 r.

W grudniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 200 tys., podczas gdy poprzednio wzrosła o 100 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w grudniu o 212 tys., podczas gdy w listopadzie wzrosła o 120 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 8,7 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 155 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 178 tys.