Indeks największych spółek na GPW WIG20 wzrósł o 0,65 proc. do 2151,91 pkt. Indeks WIG podniósł się o 0,48 proc. do 37787,79 pkt.

Na pozostałych parkietach naszego kontynentu przeważają pesymistyczne nastroje. Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX spadł o 0,18 proc. i wyniósł 6 152,08 pkt. Francuski CAC 40 stracił 0,13 proc. i wyniósł 3 206,47 pkt. Brytyjski FTSE 100 spadł o 0,06 proc. do 5 693,55 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX obniżył się o 0,06 proc. i wyniósł 17 058,52 pkt.

Zdaniem Romana Przasnyskiego, analityka Open Finance, dziś może dojść do weryfikacji wtorkowego entuzjazmu inwestorów. „Obawy o jego kontynuację byłyby słabsze, gdyby nie skala wzrostu indeksów w Europie i brak dla nich sensownego uzasadnienia” – twierdzi Przasnyski.

„W środę w centrum uwagi mogą wciąż znajdować się akcje Petrolinvestu, po tym jak okazało się, że w związku z aferą łapówkarską zostały zatrzymane osoby ze spółek powiązanych z tą giełdową spółką (we wtorek Petrolinvest stracił 9,6 proc.). Zyskiwać może dziś m.in. Trakcja po podwyższeniu rekomendacji przez Citigroup do „kupuj" i TVN po podwyższeniu rekomendacji do „neutralnie" przez Goldman Sachs” – wylicza Marcin Kiepas z X-Trade Brokers.

Reklama

>>> Czytaj też: Afera łupkowa: służby prześwietlą skorumpowane firmy

Najważniejszym tematem dla rynków pozostaje kryzys w Europie. Wciąż ważą się losy pakietu pomocowego dla Grecji, nerwowo robi się też wokół pozostałych krajów strefy euro. „Przedstawiciele Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego wizytują Irlandię i efekty są niepewne. Według instytucji oceniających ryzyko niewypłacalności krajów, zwiększyło się ono ostatnio w przypadku Portugalii. Fitch uspokoił co prawda rynki w kwestii ratingu Francji, ale inne agencje nie muszą być tego samego zdania. Na włosku wisi z kolei wiarygodność Włoch” – mówi Przasnyski.

Informacje, które dziś będą wpływać na decyzje giełdowych inwestorów to ostateczne dane o dynamice gospodarki strefy euro w trzecim kwartale, pierwszy szacunek niemieckiego PKB w całym ubiegłym roku oraz wieczorny raport Fed o stanie i perspektywach amerykańskiej gospodarki.