Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w piątek przeniesienia 65,6 mln złotych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą ze środków Kancelarii Senatu do budżetu MSZ.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych wnioskowała o przesunięcie do MSZ kwoty 67 mln złotych. Z kolei wiceszefowa Komisji Finansów Krystyna Skowrońska (PO) zgłosiła poprawkę zmniejszająca tę kwotę do 65,6 mln złotych. Jak tłumaczyła, Kancelaria Senatu zwracała uwagę, że zabraknie tam pieniędzy na funkcjonowanie pracowników obsługi. "Cel (zmiany) pozostaje identyczny" - zapewniła.

Komisja finansów w głosowaniu poparła pozytywnie zaopiniowaną przez rząd poprawkę Skowrońskiej (za głosowało 26 posłów, przeciwko było 19), a odrzuciła (44 głosami, przy dwóch za) poprawkę Komisji Spraw Zagranicznych.

W środę, głosami opozycji, przeciwko przeniesieniu pieniędzy przeznaczonych na Polonię z Senatu do MSZ opowiedziała się sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą. W głosowaniu nie wzięła wówczas udziału część posłów PO.

W nieoficjalnych rozmowach niektórzy politycy PO przyznają, że w kwestii uszczuplenia kompetencji Senatu zabrakło do tej pory rozmowy w samym klubie PO.

"Żeby przekonać ludzi, powinna się odbyć dyskusja. Dyskusja się nie odbyła, a ludzie mają prawo do wątpliwości" - powiedział PAP przedstawiciel PO z jednej z komisji, które opiniowały poprawki do budżetu. Z kolei źródła zbliżone do kierownictwa klubu PO powiedziały PAP, że jest "osobistym życzeniem premiera Donalda Tuska", aby pieniądze, którymi dotychczas dysponował Senat, trafiły do MSZ.