„W ubiegłym roku najwięcej zainwestowano ponownie w Polsce (2,5 mld euro). (...) Polska nadal zajmuje dominującą pozycję w Europie Środkowej (…) W Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech zainwestowano łącznie 6,1 mld euro. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost z poziomu 2,9 mld euro odnotowanego w tym regionie w 2010" – czytamy w komunikacie.

Raport wskazuje, że w 2011 r. Polska została powszechnie uznana za najważniejszy rynek Europy Środkowej, ale bezpieczne inwestycje nie były priorytetem dla wszystkich inwestorów. Niektórzy inwestorzy znaleźli bardziej atrakcyjne ceny w Czechach. „W 2011 r. trend spadkowy stóp kapitalizacji utrzymał się na większości rynków do trzeciego kwartału, po którym nastąpiła ich stabilizacja. W przypadku kluczowych nieruchomości handlowych w Polsce i Czechach stopy kapitalizacji zbliżyły się do poziomu 6 proc., ale go nie przekroczyły, natomiast dla najlepszych nieruchomości biurowych w COB osiągnęły prawie 6,25 proc. Stopy kapitalizacji dla najlepszych aktywów magazynowych wyniosły 7,75 proc." – czytamy dalej.

>>> Czytaj też: Obniżki cen na rynku nieruchomości biją rekordy

„Nastroje wśród inwestorów w Polsce i Czechach są nadal dobre, ale wszyscy z niepokojem obserwują rozwój sytuacji na Węgrzech i wpływ na pozostałe kraje regionu. Ponowne zaangażowanie MFW pozwala mieć nadzieję, że wkrótce zostanie wprowadzony wiarygodny plan oszczędności. Dzięki temu inwestorzy na węgierskim rynku nieruchomości będą mogli ponownie skupić się na kwestiach popytu i podaży" – podsumował partner w firmie Cushman & Wakefield Charles Taylor, cytowany w komunikacie.

Reklama