Przede wszystkim w tym tygodniu czynnikami stymulującymi popyt na ryzyko były dobre dane napływające zarówno z gospodarki amerykańskiej, jak i europejskiej oraz strategia Fed zakładająca dalsze luzowanie polityki monetarnej. Sytuacja na rynku długu zeszła trochę na drugi plan. Jednak najprawdopodobniej szybko zmieni się taki stan rzeczy. Na rynku zaczyna się spekulować o tym, że rozwój wydarzeń w Portugali może mieć podobny bieg jak w Grecji. Przede wszystkim o kwestii portugalskiej zrobiło się znów głośno wczoraj, kiedy to rentowności jej dziesięcioletnich obligacji przekroczyły 15%.

Na pierwszym planie pozostaje Grecja. Dzisiaj kontynuowane będą rozmowy z prywatnymi pożyczkodawcami w sprawie wysokości i warunków umorzenia greckich długów. Zgodnie z wczorajszymi doniesieniami, postęp w negocjacjach został dokonany, jednak nie ujawniono szczegółów. Euro pozytywnie zareagowało na te informacje. Eurodolar ustanowił nowe tegoroczne maksimum lokalne blisko poziomu 1,3200, po czym nastąpiło odreagowanie. Ryzyko korekty wzrosło po tym, jak na wykresie w skali dziennej pojawiła się spadająca gwiazda.

Na rynku krajowym złoty kontynuuje umocnienie. W dniu dzisiejszym PLN ustanowił nowe maksimum lokalne w stosunku do euro i franka. Wypowiedzi członków RPP pozostają jastrzębie, co sprzyja polskiej walucie. Zdaniem Zielińskiej prawdopodobieństwo obniżek stóp maleje, a w 2012 roku tempo wzrostu utrzyma się w granicach 3%. Opublikowane dane z Polski były mieszane. Stopa bezrobocia wzrosła w grudniu do 12,5% z 12,1%, natomiast sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 8,6% (mniej niż oczekiwano). GUS podał również, że tempo wzrostu gospodarczego w 2011 roku wyniosło +4,3% w skali roku. Trzeba mieć na uwadze fakt, że pomimo utrzymującego się pozytywnego sentymentu do polskiej waluty, pary złotówkowe wchodzą w rejon silnych wsparć, co może sprzyjać korekcie ostatniej fali wzrostowej na PLN.

EURPLN

Reklama

Eurozłoty znajduje się tuz powyżej istotnego wsparcia na poziomie 4,2137 wynikającego ze zniesienia połowy całości fali wzrostowej kształtującej się od początku 2011 roku. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszych spadków w okolice 4,18,nastomiast ewentualne zatrzymanie powinno przynieść odreagowanie ostatniego ruchu aprecjacyjnego na złotym.

EURUSD

Techniczny obraz na wykresie eurodolara wskazuje na możliwość ruchu korekcyjnego. Na wykresie pojawiły się formacje świecowe zapowiadające spadki: gwiazda wieczorna na wykresie 4h oraz spadająca gwiazda na wykresie dziennym. Jak na razie jednak EURUSD broni wsparcia w postaci 38,2% zniesienia całości ostatniej podfali wzrostowej na poziomie 1,3080. W przypadku przełamanie tego poziomu minimalny zasięg ruchu korekcyjnego to okolice 1,3000. Ewentualne zanegowanie formacji spadkowych doprowadzi kurs w rejon silnego oporu w rejonie 1,3240.

GBPUSD

GBPUSD zbliża się do oporu w postaci maksimów z grudnia 2011 roku. Apetyt na bardziej ryzykowne aktywa oraz słabszy sentyment do dolara utrzymujący się od początku tego roku sprzyjają umocnieniu funta. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 1,5660.

EURJPY

Eurojen powrócił do spadków. Ruch korekcyjny zatrzymała się poniżej zniesienia 61,8% Fibo całości ostatniej fali spadkowej na wykresie dziennym, wyznaczającym opór w rejonie 102,36.Para utrzymuje się również poniżej chmury ichimoku i linii trendu spadkowego. Silnym wsparciem pozostaje poziom 99,60.