Jak podało GEH, podpisana ze Space Systems Finland umowa zakłada, że fińska firma sprawdzi projekt reaktora i zaproponuje, jeśli okaże się to konieczne, zmiany architektury systemu sterowania i kontroli w celu zapewnienia zgodności ESBWR z wymogami regulacyjnymi obowiązującymi w Finlandii. Ofertę na reaktor dla Olkiluoto-4 GEH ma złożyć wspólnie z firmą inżynieryjno-budowlaną Fluor.

SSF specjalizuje się w zatwierdzaniu i weryfikacji oprogramowania istotnego pod względem bezpieczeństwa, głównie dla przemysłu.

SSF dysponuje doświadczeniem we współpracy zarówno z fińskimi organami nadzoru, jak i przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, w zakresie opracowywania oprzyrządowania i systemów kontroli. SSF jako lokalny partner doskonale spełnia założenia strategii GEH przewidującej budowę reaktora ESBWR przy wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy firm lokalnych - podkreśliło GEH.

Elektrownią jądrową Olkiluoto zarządza fiński operator TVO. Działają tam dwa reaktory szwedzkiej firmy ABB z lat 70.; w budowie jest trzeci blok z francuskim reaktorem EPR. TVO zapowiada, że głównego dostawcę technologii chce wybrać do połowy 2012 r. Blok ma ruszyć pod koniec dekady.

Reklama

Fiński operator po przeglądzie dostępnych ofert wstępnie wybrał pięć konstrukcji dużej mocy - dwa reaktory wodno-wrzące i trzy ciśnieniowe. Rozpatrywane konstrukcje to wrzące ABWR japońskiej Toshiby i ESBWR produkcji GEH oraz ciśnieniowe: APR1400 firmy Korea Hydro and Nuclear Power, APWR Mitsubishi oraz francuski EPR Arevy.

Areva oraz GEH zapowiadają złożenie ofert w przetargu na technologię dla polskiej elektrowni jądrowej.