Inwestorzy tak jak wczoraj znajdują się pod pozytywnym wpływem danych dotyczących styczniowej aktywności globalnego sektora wytwórczego oraz ciągle mają nadzieję na szybkie zakończenie rozmów Grecji z jej prywatnymi wierzycielami.

Pomimo tych niezłych nastrojów chętnych do kolejnych silnych zakupów akcji oraz do dalszego podbijania kursu EUR/USD jakoś dziś jednak brakuje. I to pomimo tego, że premier Chin Wen Jiabao zapowiedział w czwartek, że jego kraj rozważa zwiększenie zaangażowania, zarówno w obecny Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, jak i przyszły stały już Europejski Mechanizm Stabilizacyjny.

Widać, że rynek próbuje złapać nieco oddechu po ostatnich zwyżkach oraz przed jutrzejszym kolejnym ważnym dniem, a co poniektórzy nadal niepewni jutra decydują się na lekką realizację zysków.

W piątek napłyną dane ze światowego sektora usług za styczeń oraz główne doniesienia z amerykańskiego rynku pracy za ten sam miesiąc. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Hellady do końca tygodnia powinny się też zakończyć kluczowe dla ich kraju rozmowy z sektorem prywatnym.

Reklama

Atmosfera za granicą nadal decyduje o znacznej sile złotego oraz indeksów na GPW, ale także tu po dzisiejszej ich porannej aprecjacji obserwujemy pewne odejście. Dziś rano kurs EUR/PLN chwilowo zszedł do poziomu 4,1843, najniższego od 2 września, a indeks WIG20 zaraz po otwarciu handlu na GPW podskoczył do najwyższego poziomu od 9 listopada tj. do 2380,42 pkt.

Po stronie makro

Czwartkowy zagraniczny kalendarz makro jest mało ważący i dość ubogi, a ten krajowy zaś całkowicie pusty. O godz. 11:00 napłynęły dane z Eurolandu dotyczące cen produkcji za grudzień. Okazały się być one w pełni zgodne z prognozami, rosnąc w ujęciu rok do roku o 4,3% wobec +5,4% w listopadzie (po korekcie w górę z wcześniej szacowanego +5,3%). Z kolei o godz. 13:30 opublikowany zostanie raport autorstwa firmy Challenger, Gray & Christmas dotyczący liczby planowanych w USA w styczniu zwolnień, a godzinę później pojawią się pozostałe informacje zza oceanu o: liczbie nowych bezrobotnych za ostatni tydzień (do 28 stycznia) oraz produktywności i kosztach pracy za IV kw.

W takich warunkach uwaga rynku powinna się zatem skupić na zaplanowanym na godz. 16:00 wystąpieniu szefa Fed, Bena Bernanke przed Komisją ds. budżetu Izby Reprezentantów, podczas którego będzie się on odnosił do sytuacji gospodarczej i tej w jakiej znajduje się budżet federalny.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 12:22 indeks WIG20 szedł w górę o 0,14% do 2366,88 pkt, a złoty tracił na wartości: 0,17% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1947) i 0,60% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,1947). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,04% do 259,62 pkt, a kurs EUR/USD deprecjonował o 0,30% do 1,3131.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.