Kierownik działu zarządzania projektami Gazpromu Leonid Czugunow odbył w Czarnogórze rozmowy z premierem kraju Igorem Luksicem, ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Milanem Rocenem oraz ministrem gospodarki Władimirem Kavariczem.

"Strony omówiły techniczne możliwości przystąpienia Czarnogóry do projektu +South Stream+. Zainteresowanie udziałem w projekcie kraj ogłosił pod koniec ubiegłego roku. Postanowiono opracować studium wykonalności dla budowy odgałęzienia gazociągu do Czarnogóry w ramach projektu +South Stream+" - podano w komunikacie.

>>> Czytaj też: Gazprom: budowa gazociągu South Stream ruszy w grudniu 2012 roku

Projekt "South Stream" jest realizowany w celu dywersyfikacji dróg dostaw gazu ziemnego z Rosji do europejskich konsumentów. Dla realizacji lądowych części projektu zostały podpisane międzynarodowe umowy z Bułgarią, Serbią, Węgrami, Grecją, Słowenią, Chorwacją i Austrią. Udział w sfinansowaniu realizacji podmorskiej części gazociągu mają: Gazprom - 50 proc., włoski ENI - 20 proc., niemiecka spółka Wintershall Holding GmbH oraz francuska EDF po 15 proc.

Reklama

Początkowo planowano, że układanie rury ruszy w 2013 r. 30 grudnia 2011 roku premier Rosji Władimir Putin polecił Gazpromowi przyspieszenie prac. Nastąpiło to po tym, gdy Turcja zezwoliła na poprowadzenie gazociągu przez swoją wyłączną strefę ekonomiczną na Morzu Czarnym. Brak zgody Ankary był ostatnią przeszkodą na drodze do rozpoczęciu budowy South Stream.

20 stycznia 2012 prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller zwołał spotkanie, na którym został zatwierdzony szczegółowy plan, który pozwoli rozpocząć budowę gazociągu "South Stream" w grudniu 2012 roku.

Magistrala ma prowadzić z Rosji po dnie Morza Czarnego, przez wyłączną strefę ekonomiczną Turcji, do Bułgarii, gdzie podzielona ma być na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję. Planowana jest również budowa odnogi do Chorwacji.