Według tych danych liczba ludności Rumunii wynosi obecnie około 19 mln, podczas gdy 10 lat temu było to 21,7 mln.

Dane spisu mówią o 1 milionie obywateli Rumunii mieszkających za granicą - głównie w bogatszych krajach UE, jak Hiszpania i Włochy. Jednak inne dane mówią nawet o 3 mln emigrantów.

"Migracja za granicę jest głównym powodem spadku populacji Rumunii, w połączeniu z ujemnym przyrostem naturalnym" - powiedział rzecznik urzędu statystycznego Ilie Dumitrescu.

>>> Czytaj też: Rumunia i Bułgaria - unijne dzieci gorszego boga

Reklama

Dane o emigrantach budzą szczególne zaniepokojenie, bo w Rumunii osób zatrudnionych i płacących podatki jest około 5 milionów. Pozostali to emeryci, dzieci, rolnicy produkujący na własne potrzeby i osoby zatrudnione nielegalnie.

Ponad 3,2 proc. ludności Rumunii (ok. 619 tys.) stanowią osoby, które zadeklarowały się jako Romowie. Organizacje broniące ich praw mówią, że wielu innych może nie określać się jako Romowie w obawie przed dyskryminacją, więc liczba ta może być wyższa i sięgać nawet 2,5 mln.

Służby statystyczne oceniają, że około 1 mln ludzi nie zostało uwzględnionych w spisie, ponieważ nie zgłosili swych danych lub żyją za granicą i nie zostali zgłoszeni przez krewnych. Bardziej szczegółowe wyniki spisu zostaną ogłoszone w maju.