Projekt ustawy jest taki jak chciał Tusk, bez ustępstw wobec PSL. Związki szykują się do kontrnatarcia.
Ustawa wydłużająca wiek emerytalny jest już gotowa. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, resort pracy wysłał jej projekt do kancelarii premiera. Po zaopiniowaniu, może jeszcze w tym tygodniu, ustawa trafi do konsultacji. Projekt zawiera wszystko to, o czym była mowa w expose szefa rządu, nie ma tam żadnej kompromisowej propozycji dla ludowców. Zatem stopniowe wydłużanie wieku do 67. r.ż. dla kobiet i mężczyzn ma się zacząć w przyszłym roku. Proces ten dla kobiet zakończyłby się w 2040 r., a dla mężczyzn w 2020 r. Ludowcy domagają się jednak możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla matek (za każde urodzone dziecko 3 lata).
– Poinformowałem premiera Pawlaka, że ustawa emerytalna podnosząca wiek emerytalny nie może być ustawą, w której pomieścimy także wiele innych rozwiązań, bo wtedy jej nie przeprowadzimy – mówił premier w piątek. Ale przyznał, że rozwiązania korzystne dla matek będą uwzględnione w innych ustawach. Ich „celem byłoby ulżenie doli kobiet, które są w cięższej sytuacji, np. ze względu na liczbę dzieci do wychowania czy tryb pracy”.
Ludowcy obawiają się, że jeśli te rozwiązania nie zostaną przedstawione teraz, potem może być im trudno wyegzekwować ich realizację. Tym bardziej że część propozycji ludowców Tusk już odrzucił ze względu na koszty dla budżetu. Tak było np. z płatnym urlopem wychowawczym. – Na razie Kosiniak-Kamysz ma projekt w wersji Tuska, ale jak będzie porozumienie między Pawlakiem a Tuskiem, to otworzy się pole – uważa jeden z prominentnych polityków PSL.
Reklama
Rozwiązania korzystne dla matek to dla ludowców priorytet. – Będziemy się ich domagać podczas dyskusji, także w Sejmie – dodaje nasz rozmówca. Adresatem tych postulatów jest minister pracy z PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – On ma problem, bo ma dwóch szefów, którzy mają odmienne oczekiwania – podsumowuje polityk PSL.
Premier, aby pozyskać akceptację pań dla reformy, przed przekazaniem ustawy do uzgodnień międzyresortowych zamierza przeprowadzić konsultacje ze środowiskiem kobiet. Na piątek zaprosił Radę Programową Kongresu Kobiet.
Pierwszym frontem, na którym dojdzie do starcia w sprawie podniesienia wieku, ma być komisja trójstronna. Tego dnia po raz pierwszy od pół roku spotka się też prezydium komisji trójstronnej, weźmie w nim udział jej nowy przewodniczący i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Do tej pory związki zawodowe bojkotowały prace komisji w proteście przeciw lekceważeniu przez rząd dialogu społecznego, ale teraz zamierzają do niej wrócić. – Pójdę, bo jestem człowiekiem dialogu. Ale dialog to nie boisko, że można ludzi kiwać – mówi nam Jan Guz, szef OPZZ. Związkowcy chcą stworzyć wspólny front, by stawić opór rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego. Zebrali już ponad milion podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. „S” szykuje też dużą akcję pod Sejmem, a OPZZ, które domaga się prawa do emerytury ze względu na staż pracy, kilka dni temu przyjęło już uchwałę w sprawie powołania Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego. – Związki będą przyjmować postawę konfrontacyjną i nie będzie dyskusji. To wygodna, ale populistyczna postawa, bo wtedy związki nie będą musiały tłumaczyć, skąd wziąć pieniądze na zasypanie dziury emerytalnej – obawia się dr Wojciech Warski z BCC. Strona pracodawców chce poszerzyć katalog spraw o uelastycznienie prawa pracy.