Unia Europejska podała, że cały pakiet reform potrzebnych do zapewnienia sobie przez Grecję dostępu do finansowania musi być uzgodniony do 15 lutego, co pozwoli Atenom przeprowadzić konieczną procedurę prawną związaną ze zmianą obligacji przed 20 marcem, kiedy zapada duża część greckiego długu. Niepewność związana z Grecją będzie sprzyjała utrzymaniu się notowań EURUSD w zakresie wahań, a sama informacja odnośnie tego czy porozumienie zostało osiągnięte bądź nie może sprzyjać wyłamaniu się eurodolara z przedziału 1,3025-1,3230.

Abstrahując chwilowo od tematu greckiego, warto wspomnieć o dość nieoczekiwanej decyzji banku centralnego Australii. Decyzją RBA główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,25%, po tym, jak na dwóch poprzednich posiedzeniach bank obniżył stopę referencyjną łącznie o 0,5%. Konsensus zakładał obniżkę stóp o25pb, a więc decyzja była zaskoczeniem i przyczyniła się do kontynuacji wzrostów na AUDUSD i ustanowienia nowego maksimum lokalnego w tym roku. Prezes RBA argumentował decyzję poprawą sytuacji w Europie.

RBA rozpoczął serie posiedzeń banków centralnych. W dniu jutrzejszym poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp, jednak już dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Najprawdopodobniej stopy zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie, a jastrzębie wypowiedzi członków Rady w ostatnim czasie oddaliły perspektywy obniżek stów w najbliższym czasie. Złoty pozostaje stabilny względem euro czy franka w oczekiwaniu na wieści z Grecji, natomiast na USDPLN dzisiaj zostało ustanowione nowe minimum lokalne. Impet aprecjacyjny PLN wyhamowuje, co zwiększa ryzyko wystąpienie korekty w najbliższym czasie.

EURPLN
Od początku tego tygodnia notowania eurozłotego pozostają stabilne. Utrzymuje się 4 groszowy zakres wahań. Para EURPLN testuje opór na poziomie 4,1820. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszych wzrostów w rejon 4,1923, gdzie opór wyznacza zniesienie 38,2% zniesienia Fib. Silnym wsparciem pozostaje rejon 4,1500.

Reklama

EURUSD
Na EURUSD utrzymuje się 2-centowy zakres wahań. Para ponownie handlowana jest powyżej poziomu 1,3100, a ponowny powrót w rejon 1,3180 może doprowadzić do uaktywnienie się sprzedających europejską walutę. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,3025.

GBPUSD
Notowania GBPUSD utrzymują się poniżej ostatnich maksimów lokalnych. Para wyhamowała wzrosty, co w przypadku braku nowych popytowych impulsów doprowadzi do ruchu korekcyjnego. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,5740.

AUDUSD
Dzisiaj impuls do dalszych wzrostów na AUDUSD pojawił się ze strony RBA. Brak obniżki stopy referencyjnej był zaskoczeniem i przyczynił się do nowego maksimum lokalnego na tej parze. Na wykresie 4h AUDUSD porusza się w kanale wzrostowym, którego górne ograniczenie wyznacza silny opór w rejonie 1,009, natomiast dolne wsparcie na poziomie 1,0680.