Kurs USD/PLN spadł do 3,0756 zł, natomiast EUR/PLN do 4,1388 zł. Obecnie dolar jest najtańszy od października, a wspólna waluta od września 2011 roku.
Rynki finansowe w optymistycznych nastrojach, które tylko na chwilę popsuły obawy o negatywny wpływ wysokich cen ropy na wzrost gospodarczy na świecie, czekają na wyniki środowego przetargu na tanie pożyczki z ECB. Inwestorzy prognozują, że europejskie banki sięgną po 492 mld EUR, po tym jak w czasie pierwszego przetargu, przeprowadzonego w grudniu 2011 roku, banki pożyczyły w ramach LTRO 489,2 mld EUR.
Humorów nie zdołała dziś popsuć wczorajsza wieczorna decyzja agencji Standard & Poor's, która uznała Grecję za częściowo niewypłacalną. Czy też znak zapytania, jaki został dziś postawiony przy kwestii piątkowego spotkania przywódców strefy euro (po szczycie Unii Europejskiej), podczas którego miała być omówiona kwestia współistnienia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM).
Pozytywnym impulsem była natomiast udana aukcja 5- i 10-letnich obligacji Włoch, zgoda Troiki na wypłatę Portugalii kolejnej transzy pomocy finansowej (14,6 mld EUR), czy też oscylujące wokół wczorajszego zamknięcia ceny ropy.
W drugiej połowie dnia notowania złotego wciąż będzie kształtowała sytuacja na rynkach globalnych. Ta zaś będzie uzależniona od licznie dziś publikowanych danych makroekonomicznych z USA. Jeżeli jednak dane te nie okażą się mocnym rozczarowaniem, to dalej pierwszoplanową rolę będzie odgrywało czekanie na LTRO.
Obserwowane umocnienie złotego w relacji do głównych walut, w tym wyznaczenie nowych kilkumiesięcznych minimów na wykresach USD/PLN i EUR/PLN, na gruncie analizy technicznej może zapowiadać dalszą aprecjację polskiej waluty. Byłby to jednak ostatni taki impuls w tej sekwencji ruchu. Obie pary pozostają bowiem wyprzedane, co koreluje z wykupieniem obserwowanym na wykresach czołowych światowych indeksów giełdowych (głównie amerykańskich). Rośnie więc ryzyko dłuższej realizacji zysków. Taki proces może zapoczątkować przetarg LTRO, niezależnie od tego jakie będą jego wyniki.
Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.