We worek, po przełamaniu psychologicznego wparcia na poziomie 4,15 PLN za euro kurs EUR/PLN zszedł poniżej 4,12. Umacnianiu rodzimej waluty sprzyjają pozytywne nastroje na rynku będące przede wszystkim wynikiem oczekiwania na dzisiejszą operację LTRO przeprowadzaną przez EBC. Rynek liczy, że bank centralny udzieli niskooprocentowanych trzyletnich pożyczek w kwocie zbliżonej do grudniowej operacji (489,2 mld EUR) i taka wiadomość jest obecnie dyskontowana. Im wyższa skala, tym większe szanse na silniejszą aprecjację złotego, bowiem większa część tej kwoty może zostać zaangażowana w polskie aktywa. Oznacza to, że technicznie możliwy jest test poziomu 4,10 PLN. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po tak silnym spadku kursu EUR/PLN część inwestorów może zdecydować się na lekką realizacje zysków.
Nastroje na rynku umacniają też kolejne dane makroekonomiczne napływające do inwestorów. We wtorek bardzo pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu nastrojów Conference Board, który wzrósł z 61,5 pkt. aż do poziomu 70,8 pkt. Indeks odzwierciedlający nastroje wśród amerykańskich konsumentów osiągnął najwyższą wartość od roku.
Wczoraj na rynek napłynęły też pozytywne informacje z Europy. Trojka (KE-MFW-EBC), po analizie sytuacji w Portugalii, poinformowała, iż Lizbona wypełnia umowę, którą podpisała w zeszłym roku w zamian za międzynarodową pomoc finansową. Tym samym spełniła wymogi, by wypłacona została jej kolejna transza pożyczki. Ta informacja nieznacznie oddala obawy, że kraj ten podąży drogą Aten. Co więcej minister finansów Portugalii po raz kolejny podkreślił też, że jego kraj nie zamierza prosić o uelastycznienie warunków umowy, ani o więcej pieniędzy czy potrzebnego czasu na realizację celów. Zapewnił, że Lizbona wywiąże się z podjętych zobowiązań. Nastroje poprawiają też informacje napływające z Grecji. Tamtejszy parlament zatwierdził we wtorek wieczorem kolejne cięcia wydatków budżetowych, w tym płac w sektorze publicznym i emerytur, niezbędne, by kraj mógł otrzymać drugi międzynarodowy pakiet ratunkowy wysokości 130 mld EUR.
W środę, obok oczekiwań na ogłoszenie skali operacji LTRO, w centrum uwagi inwestorów może znaleźć się też zaplanowane na dzisiaj i czwartek wystąpienie szefa Fed - Bena Bernanke - w amerykańskim Kongresie, gdzie będzie on zdawał raport z polityki monetarnej za ostatnie pół roku. Ponadto, poznamy też kolejne dane zza Oceanu: wielkość PKB za IV kwartał, indeks Chicago PMI oraz Beżową Księgę - raport Fed.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.