Zgłosiły one popyt w wysokości 529,531 mld EUR. To więcej niż oczekiwał rynek (492 mld EUR) i więcej niż podczas pierwszego przetargu (489,2 mld EUR).
Tani pieniądza niewątpliwie ustabilizuje sytuację w europejskim sektorze bankowym. Część z tych pieniędzy prawdopodobnie trafi też na rynek, podnosząc wyceny ryzykownych aktywów. Zanim jednak tak się stanie, wcześniej globalne rynki mogą doświadczyć realizacji zysków.
Analogie do QE2
W zachowaniu rynków finansowych, w tym przede wszystkim rynków akcji, przed drugim przetargiem na 3-letnie LTRO, można dostrzec pewne analogie z drugą rundą ilościowego luzowania polityki pieniężnej w USA (QE2).
Ben Bernanke zapowiedział QE2 pod koniec sierpnia 2010 roku podczas sympozjum w Jackson Hole. Sam program został uruchomiony w listopadzie tego samego roku. W okresie pomiędzy zapowiedzią a startem programu rynki akcji mocno ruszyły do góry. Po ogłoszeniu QE2 rozpoczęła się jednak trwająca prawie miesiąc realizacja zysków.
Mario Draghi zapowiedział przeprowadzenie dwóch operacji LTRO na początku grudnia ub.r. Kilka dni później główne światowe parkiety ruszyły do góry. Gdyby analogie do QE2 miały być zachowane, to marzec powinien przynieść realizację zysków na giełdach. Szczególnie, że wszystkie optymistyczne sygnały wydają się być już zdyskontowane, a potencjalnych czynników ryzyka wciąż nie brakuje (np. droga ropa).
Decyzja ISDA ws. Grecji
Obok LTRO wydarzeniem środy było wystąpienie Bena Bernanke. Na forum komisji Izby Reprezentantów przedstawił półroczny raport nt polityki monetarnej. Nie był on odkrywczy, gdyż powielał wszystkie dobrze już znane rynkom tezy. Pomimo to wystąpienie Bernanke zostało zidentyfikowane jako źródło środowej przeceny surowców (przede wszystkim złota i srebra) oraz spadków na EUR/USD i Wall Street. Zupełnie niesłusznie. Koincydencja czasowa była raczej przypadkowa.
Innym wydarzeniem tygodnia może być spotkanie specjalnego komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (International Swaps and Derivatives Association - ISDA), podczas którego zapadnie decyzja, czy w przypadku Grecji wystąpiło wydarzenie kredytowe. Odbędzie się ono dziś. Komunikat w tej sprawie oczekiwany jest w południe.
Jeżeli ISDA uzna, że w przypadku Grecji zaszło tzw. wydarzenie kredytowe, to będzie to prowadzić do uruchomienia greckich CDS-y (Credit Default Swaps). Tyle tylko, że pomimo oficjalnego uznania Grecji za częściowo niewypłacalną, nie ma pewności, czy ISDA uzna ją za bankruta. Istotne może być to, jak duża cześć prywatnych wierzycieli Aten zechce dobrowolnie wymienić posiadane obligacje na nowe o niższej wartości i dłuższym terminie wykupu.
Sama decyzja ISDA o ewentualnym uruchomieniu CDS-ów, jakkolwiek nie będzie oznaczała rynkowego armagedonu, to może zwiększać niepewność.
Czwartkowe kalendarium
W czwartkowym kalendarium dominują indeksy PMI dla europejskiego sektora przemysłowego oraz będący ich odpowiednikiem indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. Istotnych z punktu widzenia rynków finansowych wydarzeń będzie jednak znacznie więcej. Inwestorzy poznają też dane o wydatkach i dochodach Amerykanów oraz tygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Na rodzimym rynku wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o polskim PKB za IV kwartał 2011 roku.
Kolejny raz na scenie pojawi się też szef Rezerwy Federalnej, który tym razem przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej oraz odpowie na pytania na forum Komisji Bankowej Senatu USA.
Z wydarzeń nie ujętych w kalendarium, oprócz omówionego już spotkania ISDA ws. Grecji, istotne będzie też spotkanie ministrów finansów strefy euro, jakie poprzedzi rozpoczynający się o godzinie 17:00 w Brukseli szczyt przywódców Unii Europejskiej.
Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.