Porozumienie dotyczy współdziałania na rzecz rewitalizacji i aktywizacji gospodarczej odcinka E40 Gdańsk-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa. Pierwszym etapem ma być popularyzacja idei oraz wiedzy na temat możliwości gospodarczego i turystycznego wykorzystanie dolnego biegu Wisły.

"Transport śródlądowy należy uznać za jeden z priorytetów rozwoju sieci komunikacyjnych w naszym kraju. Tę koncepcję i nasze pomysły na jej realizację zamierzamy przekazać ministrowi transportu" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Kolejnym krokiem ma być powołanie zespołu roboczego, w skład którego wejdą specjaliści od gospodarki, ekologii, hydrologii, transportu, a nawet psychologii społecznej. "Jego rolą będzie przygotowywanie, opiniowanie i wspieranie realizacji konkretnych przedsięwzięć zmierzających do rewitalizacji i aktywizacji gospodarczej E40 i leżących wzdłuż niej gmin i powiatów. Rolę koordynatora działań bierze na siebie nasze województwo" - dodał Całbecki.

Podpisany w poniedziałek list intencyjny zapowiada m.in. powołanie międzyregionalnego zespołu roboczego. Jego sygnatariusze zakładają też aplikowanie o środki na inwestycje w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Reklama

Droga wodna E40 łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Na terenie Polski prowadzi z Gdańska w górę Wisły do Warszawy, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się z drogą wodną prowadzącą przez Polesie do Dniepru.