Dominowały dość dobre nastroje. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Eurogrupy Juncker powiedział, że drugi program ratunkowy dla Grecji zostanie formalnie zatwierdzony w środę. Rynki ucieszyła również propozycja przedstawiona przez Lagarde, zakładająca wsparcie Grecji kwotą 28 mld EUR przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Decyzją Banku Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie. BoJ nie zdecydował się na dalsze luzowanie polityki monetarnej (choć propozycją zwiększenia skupu aktywów o 5 bln JPY padła), natomiast rozszerzył do 5,5 bln JPY program pożyczek dla rozwijających się sektorów. Prezes Banku Japonii powiedział, że priorytetem dla banku będzie nadal walka z deflacją oraz przestrzegł, że wysoki ceny ropy są zagrożeniem dla japońskiej gospodarki. Shirakawa przyznał jednak, że sygnały poprawy w amerykańskiej gospodarce wpływają na osłabienie się jena. Niewątpliwie, na USDJPY obserwujemy zmianę trendu. Para przełamała istotny opór na wykresie tygodniowym w rejonie 82 jenów za dolara, co otwiera drogę do dalszych wzrostów w okolice 85,00.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest posiedzenie Fed. Choć nie zostaną przedstawione nowe projekcje ekonomicznych oraz nie będzie konferencji prasowej, to jednak na skutek spekulacji o możliwym sterylizowanym QE3 dzisiejsze posiedzenie przykuwa uwagę inwestorów. Co więcej niezaprzeczalna poprawa kondycji amerykańskiej gospodarki w połączeniu z drożejącymi cenami ropy mogła rozbudzić oczekiwania, że Fed nie będzie prowadził ekspansywnej polityki monetarnej przez aż tak długi okres czasu. Z drugiej strony Bernanke podczas swojego wystąpienia 29 lutego podkreślał, że stopa bezrobocia odbiega od ‘normalnej’. Jeśli takie stwierdzenie, pomimo zauważalnej poprawy na amerykańskim rynku pracy, zostałoby podtrzymane, to może być argumentem za utrzymaniem dotychczasowej polityki przez Fed. Bardziej jastrzębia retoryka Fed będzie czynnikiem sprzyjającym umocnieniu dolara . Ponadto z USA poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej, gdzie analitycy oczekują lepszego odczytu. Wzrost sprzedaży detalicznej byłoby kolejnym wsparciem dla USD, gdyby okazało się, że publikowane dane na temat indeksu nastrojów ZEW z Niemiec i strefy euro są słabsze niż prognozują analitycy.

Na rynku krajowym poznamy dzisiaj finalne dane na temat inflacji CPI oraz bilans płatniczy. W dalszym ciągu spadek inflacji w Polsce jest postrzegany przez Radę jako zbyt wolny. W dzisiejszym wywiadzie Marek Belka potwierdził, że nie należy oczekiwać szybkiej obniżki stóp procentowych, co przy utrzymujących się dość dobrych nastrojach na rynkach globalnych może ograniczać ewentualne osłabienie złotego.

Reklama

EURPLN

Złoty pozostaje dzisiaj nieco słabszy. Para EURPLN zbliża się w okolice oporu na poziomie 4,12. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość przetestowanie tego poziomu i wyjścia wyżej w rejon 4,16, gdzie opór wyznacza linia poprowadzona po maksimach na wykresie 4h. Najbliższym wsparciem pozostaje rejon 4,095-4,10.

EURUSD

Odreagowanie na eurodolarze podczas poniedziałkowej sesji było nieco głębsze i doprowadziło notowania EURUSD w rejon 1,3190. Dzisiaj euro pozostaje słabsze w oczekiwaniu na publikacje makroekonomiczne z Europy i USA. Zniesienie 61,8% Fibo całości spadków z okolic 1,3290 wyznacza opór na poziomie 1,3209, który zbiega się z linią poprowadzona po ostatnich maksimach na wykresie godzinowym. Techniczny układ sprzyja kontynuacji spadków na EURUSD.

GBPUSD

GBPUSD przełamał wczoraj istotną strefę wsparcia 1,5640-1,5660, co sprzyja kontynuacji spadków. Spadki w dniu wczorajszym zatrzymał się na 50% zniesieniu Fibo, a dziś kurs wspiera się na górnym ograniczeniu chmury ichimoku. Ponowne zejście poniżej poziomu 1,5600 powinno przyśpieszyć spadki GBPUSD. Silnym opór wyznaczają okolice 1,5800.

USDJPY

USDJPY kontynuuje wzrost -para zbliżyła się dzisiaj rejon 82,80. Wyraźny trend wzrostowy może być dobrą okazją do wznawiania długich pozycji w dolarjenie w przypadku ewentualnego zejścia w rejon 81,90-82,00. 200% projekcja ostatniej fali korekcyjnej na wykresie dziennym wyznacza najbliższy pór na poziomie 83,12.