Aukcja była bardzo ciekawym wydarzeniem szczególnie w kontekście wtorkowej publikacji wyraźnie wyższych od oczekiwań danych nt. lutowej inflacji. Mimo, że oferowane papiery z krótkiego końca krzywej dochodowości są szczególnie wrażliwe właśnie na bieżące odczyty wskaźników makroekonomicznych, to jednak popyt okazał się ponownie bardzo wysoki i wyniósł 7,15 mld PLN. Tak wysokie zainteresowanie inwestorów skłoniło MF do zorganizowania aukcji dodatkowej, podczas której sprzedane zostały obligacje za 0,3 mld PLN z oferty 0,8 mld PLN (wcześniej objęta została emisja o maksymalnej wartości 4,0 mld PLN). Rentowność OK0114 wyznaczono w środku oczekiwanego przez nas przedziału - 4,535%. Warto jednak zwrócić uwagę, że po aukcji na rynku rentowności oferowanych papierów wzrosły w okolice 4,57%. Naszym zdaniem nieoczekiwany wspomniany wzrost ścieżki inflacyjnej w 2012 r. może zmniejszyć oczekiwania rynkowe na ewentualną obniżkę stóp procentowych w II połowie roku, a przynajmniej może być impulsem do korekty na rynku, szczególnie na krótkim końcu krzywej. Notowania powinny zatrzymać się w okolicach 4,60% (dla OK0114).

Ministerstwo Finansów zasygnalizowało, że najprawdopodobniej po marcu realizacja potrzeb pożyczkowych brutto przekroczy 50%. Spodziewamy się, że spadek podaży na rynku pierwotnym w II połowie roku będzie czynnikiem wzmacniającym rynku długu.

Negatywnie na wycenę polskich obligacji wpływała sytuacja na rynkach podstawowych. Zarówno w przypadku niemieckich obligacji jak i amerykańskich widać było silne wzrosty rentowności sięgające odpowiednio: 7-16 pb oraz 4-16 pb. Impulsem do wzrostów mogła być wtorkowa publikacja najpierw lepszych od oczekiwań danych nt. sprzedaży detalicznej w lutym w Stanach Zjednoczonych, a później komentarz FOMC sygnalizujący lepszą ocenę amerykańskiej gospodarki.

Ostatecznie dzień kończył się silną przeceną. Rentowności polskich papierów skarbowych wzrosły o 4-10 pb, podobnie zresztą jak kontraktów IRS.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.