"Inwestorzy indywidualni decydowali się najczęściej na zakup obligacji dziesięcioletnich, których wartość sprzedaży również osiągnęła dawno nie notowany poziom i wyniosła ponad 92 mln zł. Luty był także miesiącem pierwszej, w bieżącym roku, emisji obligacji trzyletnich" - podano w komunikacie.

Choć inwestorzy w lutym 2012 roku wybierać mogli tradycyjnie pomiędzy czterema rodzajami obligacji detalicznych, to tym razem na pierwszy plan wysunęły się obligacje o dziesięcioletnim terminie wykupu (w odróżnieniu od stycznia 2012 r., gdy inwestorzy zdecydowanie najczęściej wybierali obligacje dwuletnie).

Sprzedaż "dziesięciolatek" stanowiła prawie 37 proc. całości. Tak wysoka sprzedaż obligacji dziesięcioletnich miała miejsce po raz ostatni w marcu 2010 r. Biorąc pod uwagę popyt, na drugim miejscu uplasowały się obligacje dwuletnie z wynikiem sprzedaży ponad 69 mln zł. Stanowiło to 28 proc. całości sprzedaży. Obligacje trzyletnie odnotowały sprzedaż na poziomie blisko 47 mln zł a obligacje czteroletnie - 39,7 mln zł, co stanowi wzrost odpowiednio o 19 proc. i 16 proc.

Obligacje detaliczne są instrumentem finansowym z gwarancjami Skarbu Państwa. W lutym i marcu br. Ministerstwo Finansów, które jest emitentem obligacji, zdecydowało się podnieść oprocentowanie wszystkich rodzajów detalicznych papierów skarbowych. Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w lutym 2012 r. wynosiło 4,75 proc. obligacji trzyletnich - 5,01 proc., obligacji czteroletnich - 5,25 proc., zaś obligacji dziesięcioletnich - 6,0 proc.