Niemniej nieco słabszy niż oczekiwano odczyt szedł w parze ze spadkami rentowności na amerykańskiej krzywej, pogłębionymi w dalszej części sesji. Poranne wzrosty rentowności Treasuries’ów można wiązać z technicznym szukaniem górnych ograniczeń obowiązującego kanału konsolidacyjnego (1,6%-2,2%) i z grą pod kolejną falę podaży papierów w USA. Aukcja 5-letniej obligacji przyniosła wczoraj spadek rentowności do najniższych poziomów na środku krzywej od ostatniej wyprzedaży. Ruchy boczne z tendencją spadkową są najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla Treasuries.

Tymczasem wieści z Europy potwierdzają, iż płynność z EBC pozwoliła sektorowi bankowemu na istotne wsparcie europejskich obligacji „zagrożonych”. Informacje EBC potwierdzają więc iż Włochy, które sprzedały w środę 6-miesięczne bony za 8,5 mld EUR (rentowność 1,119% - najniższa od września 2010 r.) i Hiszpania są głównymi beneficjentami LTRO. W centrum uwagi pod koniec tygodnia plasuje się posiedzenie EcoFin (decyzja o przyszłości europejskich funduszy) i inflacja w strefie euro (gdzie oczekiwany jest spadek wskaźnika).

Polski dług pozostawał pod presją, choć ostateczne poziomy zamknięcia wzdłuż polskiej krzywej wskazują na „jedynie” stopniowe wzrosty (1-2 pb wyżej). W ramach uzasadnionych ryzyk dotyczących inflacji CPI w Polsce (co racjonalizuje głosy uznające ryzyko podwyżki stóp w Polsce) i nastrojów globalnych, które nie pomagały ani PLN ani polskim obligacjom, polski rynek stopy procentowej podatny okazuje się na szukanie górnych technicznych ograniczeń zmienności. Aktywność inwestorów (najwyraźniej i krajowych i zagranicznych) w sektorze 10Y pchnęła rentowności DS1021 do wsparcia na 5,60% i zakładamy iż jedynie silne impulsy zdecydują o przejściu tego poziomu będąc ważnym sygnałem dla rynku. Jeśli informacje potwierdzające wzmocnienie pakietu ratunkowego w Europie okażą się zasadne, to i w krótkim okresie nie można wykluczyć „symbolicznego” wsparcia dla długiego końca w Polsce. Istotna dla obligacji może okazać się poranna reakcja na fakt, iż rynki bazowe zniosły połowę wzrostów rentowności sprzed 2 tygodni, dając znak czy Polska jest w gronie krajów, od których inwestorzy będą chcieli wyższej premii za ryzyko, czy testowanie technicznych wsparć może zachęcić do kupowania papierów skarbowych.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.