Opublikowane dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku były pozytywne, jednak gorsze od oczekiwań, co zostało wykorzystane przez inwestorów do realizacji zysków z bardziej ryzykownych aktywów. Nieudana próba podejścia na EURUSD w okolice maksimum dziennego z 27 marca 2012 roku przyczyniła się do kontynuacji przeceny euro. Dziś w oczekiwaniu na publikację indeksów zaufania z Europy eurodolar oscyluje w rejonie 1,3320-1,3340. Większej reakcji na dane możemy odczekiwać w sytuacji, gdy odczyty będą się znacznie różniły od prognoz.

Hiszpania wciąż o sobie przypomina, a rynki żyją w niepewności w oczekiwaniu na prezentację budżetu na 2012 rok. Wczoraj minister finansów Hiszpanii poinformował, że Madryt nie planuje zgłosić się unijną pomoc finansową, żeby w ten sposób dokapitalizować borykające się z problemami hiszpańskie banki. Była to odpowiedź na wtorkowe spekulacje medialne. Jednak faktem pozostaje, że Hiszpania ma problem z długiem, a zdaniem wielu analityków prognozy dla hiszpańskiej gospodarki są zbyt optymistyczne.

Na rynku krajowym złoty pozostaje pod lekką presją sprzedających. Złotemu nie pomogła wczorajsza publikacja raportu OECD, w którym eksperci pozytywnie ocenili to, jak Polska radziła sobie w kryzysie. Co więcej podniesiona została prognoza dla wzrostu gospodarczego na 2012 rok do 3,0%, jednak nie przełożyło się to na notowania PLN. Notowaniom złotego nie pomaga również schłodzenie oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie, a także czynniki napływające zza granicy.

EURPLN

Reklama

EURPLN nie zdołał przetestować wczoraj oporu w postaci maksimów z marca 2012 roku. Tym samym notowania w dalszym ciągu pozostają poniżej górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 4,15, a techniczny obraz wskazuje na możliwość kolejnej próby wyjścia wyżej w okolice 4,1800.

EURUSD

Na rynku eurodolara widać niezdecydowania co do kierunku dalszego ruchu. Choć przełamanie okolic 1,33 z technicznego punktu widzenia było impulsem do kontynuacji wzrostów, to jednak para ma spore problemy z wyjściem powyżej oporu w postaci górnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie tygodniowym. Strefę oporu wyznacza rejon 1,3360-1,3380. Ewentualne przełamanie wsparcia na poziomie 1,3280 powinna doprowadzić do dalszej przeceny euro w rejon 1,3200.

GBPUSD

Sytuacja techniczna na wykresie GBPUSD nie zmieniła się istotnie od wczoraj. Aktualnym pozostaje opór na poziomie 1,6000. Spadki na funtdolarze w dniu wczorajszym zostały zatrzymane na górnym ograniczeniu chmury ichimoku na wykresie 4h, które wyznacza wsparcie na poziomie 1,5840. Nadal utrzymujemy się powyżej chmury, jednak spadek apetytu na ryzyko, a także odczekiwania na dalsze zwiększeniu programu skupu aktywów mogą negatywnie wpływać na GBP.

NZDUSD
NZDUSD pozostaje w szerszym zakresie wahań 0,81-0,83. Wybicie z widocznej na wykresie dziennym formacji prostokąta powinno wyznaczyć kierunek ruchu na najbliższe tygodnie.