Aukcja włoskich 3- i 12-miesięcznych bonów skarbowych wypadła kiepsko– rentowności włoskiego długu istotnie wzrosły. Utrzymywały się również obawy o kondycje hiszpańskiej gospodarki na skutek publikacji gorszych danych na temat produkcji przemysłowej, a także informacji OECD o największym poziomie bezrobocia w Hiszpanii wśród gospodarek rozwiniętych.

Sytuację na rynku uspokoiła wypowiedź członka zarządu ECB, który zapowiedział, że jego instytucja może znowu zacząć skupować obligacje Hiszpanii. Wsparciem dla wzrostów były również słowa hiszpańskiego premiera Mariano Rajoy’a, który powiedział, że jego kraj nie potrzebuje pomocy finansowej i będzie w stanie zmniejszyć deficyt finansów publicznych zgodnie z założeniami na 2012 rok. Pozytywne sygnały napłynęły również z Beżowej Księgi Fed. Zgodnie z raportem na temat kondycji amerykańskiej gospodarki istnieją sygnały dające nadzieję na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, takie jak rosnący poziom zatrudnienia czy poprawa na rynku nieruchomości. Czynnikiem ryzyka pozostają wciąż wysokie ceny surowców energetycznych. Rynki chwilowo poczuły ulgę jednak przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji zaplanowane na 6 maja tego roku będą budziły niepokój o to, czy nowo powstały rząd będzie w stanie realizować obowiązki wynikające z przyjęcia drugiej transzy pomocy finansowej.

Na rynku walutowym notowania eurodolara pozostają dość stabilne. Para co prawda przetestowała wczoraj opór w rejonie 1,3140, jednak nie było to symptomem do kontynuacji wzrostów na tej parze. EURUSD wyrazie czeka na nowy impuls, który mógłby spowodować silniejszy ruch. W dalszym ciągu dominuje scenariusz spadkowy. Z kolei w nocy nastąpiło silne odreagowanie ostatnich spadków na AUDUSD. Waluta australijska zyskiwała na wartości na skutek publikacji lepszych danych z rynku pracy. W marcu stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 5,2%, natomiast zatrudnienie wzrosło aż o 44tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 6tys. i spadku o 15,4tys. w poprzednim okresie. Wzrosły również oczekiwania dotyczące inflacji, co powinno nieco zmniejszyć spekulacje dotyczące obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RBA. Para AUDUSD testuje obecnie górne ograniczenie kanału spadkowego.

Dzisiaj w centrum uwagi pozostaje aukcja włoskich obligacji, dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro, a także dane z USA. Silniejszego ruchu należy spodziewać się jednak dopiero po publikacji piątkowych danych z Chin o PKB i sprzedaży detalicznej.

Reklama

EURPLN
Złoty pozostaje nieco mocniejszy w dniu dzisiejszym. Okolice 4,20PLN za euro okazały się atrakcyjnym poziomem do zakupu naszej krajowej waluty. Eurozłoty powoli powraca w rejon wsparcia na poziomie 4,1654, gdzie przebiega linia KinJun na wykresie 8h. Para utrzymuje się powyżej chmury ichimoku, co jest czynnikiem sprzyjającym kontynuacji wzrostów w średnim terminie. Najbliższy opór to poziom 4,1850.

EURUSD
Eurodolar był handlowany w dniu wczorajszym tylko przez chwilę powyżej poziomu 1,3140, jednak nie przełożyło się to na kontynuację wzrostów na parze EURUSD. Na razie sytuacja pozostaje stabilna. Najbliższy opór w postaci 38,2% zniesienia Fibo znajduje się na poziomie 1,3166, a wsparcie w rejonie 1,3090.

GBPUSD
GBPUSD znajduje się dziś na wyższych poziomach cenowych i zbliża się do geometrycznego oporu w rejonie 1,5965. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,5860-1,5880.

AUDUSD
Impulsem do umocnienia AUDa były lepsze dane z australijskiego rynku pracy. Para testuje obecnie górne ograniczenie kanału spadkowego, które wyznacza opór w rejonie 1,04. Poziom ten powinien jak na razie hamować dalsze wzrosty na tej parze w oczekiwaniu na dane z Chin. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,0350.