"Zgodnie z oczekiwaniami (w I kw. br.) dynamika cen oferowanych przez badane przedsiębiorstwa produktów i usług przyspieszyła, tj. więcej firm niż w IV kw. 2011 r. podniosło ceny (27,9%), choć również nieco więcej je zredukowało (9,9%). Wprawdzie nadal większość przedsiębiorstw, które podniosły w poprzednim kwartale ceny zamierza je podwyższać również w II kw. 2012 r. (2%; wśród pozostałych respondentów jedynie 30%), ale odsetek ten zmniejszył się kw/kw (z poziomu 78%)" - głosi raport. Spośród firm, które obniżyły ceny 31% będzie je obniżać nadal w II kw. (4% wśród pozostałych przedsiębiorstw).

Warto zauważyć, że znaczna część firm, które dokonała redukcji cen planuje je jednak podnieść w kolejnych miesiącach (37% z nich), podano także. "W II kw. br. przedsiębiorstwa spodziewają się spadku kw/kw dynamiki cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji. Po odsezonowaniu oczekiwania kwartalnego wzrostu cen surowców kształtują się średnio na poziomie 3,2%. Zmniejszył się także zasięg spodziewanych podwyżek cen surowców i materiałów (spadł z najwyższego od 4 lat poziomu w kw. pop.). Odsetek przedsiębiorstw, które oczekują wzrostu cen wyniósł 73,5%, tj. o 6,8 pp. mniej kw/kw oraz o 4,9 pp. mniej r/r." - poinformował bank centralny.

"Przewidywany wzrost cen towarów i usług CPI będzie, zdaniem przedsiębiorstw, w ciągu następnych 12 miesięcy zdecydowanie niższy od oczekiwań z poprzedniego kwartału i z analogicznego okresu ubiegłego roku" - podsumował NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2012 r. na próbie 1267 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Reklama