Silnie zniżkowały przede wszystkim europejskie indeksy akcji. Na rynku walutowym euro traciło na wartości względem waluty amerykańskiej, zbliżając się w okolice najbliższego wsparcia na 1,31, które jak na razie zostało wybronione. Obawy o losy strefy euro nie zdołały trwale umocnić USD. Dzisiaj eurodolar ponownie jest handlowany w rejonie 1,3180 w oczekiwaniu na rozpoczynające się dwudniowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fedu. To może świadczyć o tym, że część uczestników rynku liczy na dalsze działania ze strony Fedu w przypadku, gdyby kryzys w Europie pogłębiał się.

W nocy obserwowaliśmy silny ruch na dolarze australijskim po publikacji danych na temat inflacji CPI W Australii. W pierwszym kwartale 2012 roku inflacja wyhamowała do 1,6% w skali roku z 3,1%, co były dużym zaskoczeniem. W ujęciu kwartalnym natomiast inflacja wzrosła jedynie o 0,1% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 0,6%k/k. To zwiększą prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez RBA na najbliższym posiedzeniu. W reakcji na dane para AUDUSD kontynuowała spadki tuż poniżej poziomu 1,0250, zbliżając się do wsparcia na poziomie 1,0225.

Na rynku krajowym podczas pierwszej sesji w tym tygodniu złoty znalazł się pod presją sprzedających. USDPLN zdołał utrzymać się w zakresie wahań wynikających z formacji trójkąta, natomiast na EURPLN nastąpiło wybicie góra z szerszego przedziału konsolidacji, co z technicznego punktu widzenia sprzyja wzrostom notowań euro złotego w rejon 4,24. Polskiej walucie nie sprzyja pogorszenie nastrojów w Europie. PLN będzie szczególnie wrażliwy na zmiany nastrojów na rynkach zagranicznych.
Dane z Europy rozczarowały, a jak będzie w przypadku publikacji z amerykańskiej gospodarki? W centrum uwagi pozostaje indeks zaufania konsumentów oraz dane z rynku nieruchomości. Analitycy oczekują, że wskaźnik Conference Board nieznacznie spadnie w kwietniu do poziomu 69,7pkt. z 70,2pkt. Konsensus rynkowy zakłada również spadek indeksu aktywności produkcyjnej Richmond Fed. Z drugiej strony rynek spodziewa się wzrostu sprzedaży nowych domów w marcu w porównaniu do lutego. Odczyty danych z USA będą ważne z punktu widzenie spekulacji na temat dalszego luzowania polityki monetarnej przez Fed.

EURPLN

Reklama

Notowania euro złotego wyłamały się wczoraj górą z zakresu wahań, co otworzyło drogę do wzrostów na EURPLN do poziomu 4,2435,gdzie opór wyznacza zniesienia 38,2% Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej w tym roku. Para znajduje się w obszarze chmury ichimoku na wykresie dziennym, a najbliższe wsparcie w postaci linii TenKan znajduje się na poziomie 4,1860.

EURUSD

EURUSD utrzymuje się nadal w przedziale wahań wyznaczonym przez formację trójkąta na wykresie dziennym. Para odrabia w dniu dzisiejszym wczorajsze spadki i obecnie testuje opór na poziomie 1,3180 wynikający ze zniesienia 61,8% Fibo całości spadków z okolic 1,3226 w rejon wczorajszego minimum. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,3100.

GBPUSD

Po niewielkim korekcie spadkowej na GBPUSD dzisiaj nie ma śladu. Para znajduje się w dniu dzisiejszym na nowym tegorocznym maksimum i zbliża się do geometrycznego oporu na poziomie 1,6171 w postaci projekcji 141,4% całości fali spadkowej z początku kwietnia tego roku. Aktualnym wsparciem pozostaje poziom 1,6064.

AUDUSD

AUDUSD kontynuuje spadki. Para zbliżyła się dzisiaj w okolice istotnego wsparcia na poziomie 1,0225, którego przełamanie byłoby katalizatorem do silniejszych przeceny AUDa. Para znajduje się poniżej chmury ichimoku na wykresie dziennym oraz oporów w spłaci linii Kinjun (1,0424) i Tenkan (1,0348), co z technicznego punktu widzenia sprzyja dalszym spadkom.