Co więcej agencja ratingowa Egan-Jones obniżyła rating Włoch do „B plus” argumentując swoją decyzje ryzykiem rozprzestrzenienia się kryzysu finansowego w wysoko zadłużonych państwach członkowskich strefy euro. Oliwy do ognia dolały piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które podtrzymały negatywne nastroje i rozbudziły niepokój o kondycję gospodarki światowej. Stopa bezrobocia wzrosła w maju do 8,2%, natomiast liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła jedynie o 69tys. wobec prognozowanych 154tys. Dane za kwiecień zostały zrewidowane w dół, co przekreśliło nadzieję na trwalszą poprawę koniunktury w USA. Obserwowane jest również spowolnienie w amerykańskim sektorze przemysłowym. Indeks ISM spadł w maju do 53,5pkt. z 54,8pkt. miesiąc wcześniej. Kiepskie dane zza oceanu ożywiły nadzieje na QE3 ze strony Fed. Podczas ostatniego posiedzenie FOMC pozostawił sobie otwartą furtkę do wprowadzenia kolejnych działań stymulacyjnych w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Ponadto eskalacja kryzysu w Europie może być kolejnym argumentem za podjęciem dodatkowych kroków przez Fed w celu wsparcia gospodarki. Dlatego w centrum uwagi pozostaje czwartkowe wystąpienie szefa Fed w Kongresie podczas którego rynki będą oczekiwały na sugestie dotyczące dalszego luzowania polityki monetarnej.

W kalendarzu makroekonomicznym na ten tydzień dominują dane z Europy. Środa będzie dość ważnym dniem w tym tygodniu ze względu na decyzję ECB i RPP w sprawie stóp procentowych, a także wystąpienie Mario Draghi. Euro pozostaje w silnym trendzie spadkowym, jednak fala słabszych danych z USA i nadzieje na dalsze stymulanty dla gospodarki pomogły w odreagowaniu na EURUSD. Para obecnie jest handlowana w rejonie 1,2420, powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Większe szanse na działania ze strony Fedu niż ECB mogą sprzyjać odreagowaniu na głównej parze. W średnim terminie sentyment do euro będzie pozostawał bardzo słaby.

EURPLN
EURPLN nadal porusza się w kanale wzrostowym na wykresie godzinowym. Górne ograniczenie kanału zadziałało jako opór i obecnie notowania powróciły mniej więcej do połowy zakresu wynikającego z ograniczeń kanału. Para utrzymuje się powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Ewentualne przełamanie poziomu 4,38 może przyczynić się do powrotu euro złotego w rejon 4,3600.

EURUSD
Dynamiczna zwyżka na EURUSD w piątek po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy przyczyniła się do powrotu notowań eurodolara powyżej poziomu 1,24. Obecnie para utrzymuje się w zakresie wyznaczonym przez formacje chorągiewki na wykresie godzinowym, w związku z czym ewentualne wybicie górą z tej formacji powinno rozszerzyć korektę wzrostową na EURUSD w rejon 1,2500.

Reklama

GBPUSD
Notowania GBPUSD nie naruszyły wsparcia w postaci tegorocznego minimum. Obecnie obserwujemy lekkie odreagowanie. Najbliższy opór wyznacza strefa 1,54-1,5420, gdzie znowu może uaktywnić się strona sprzedająca funta.

USDPLN
USDPLN pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. W piątek para testowała nawet okolice 3,60. Złoty lekko zyskuje na wartości w dniu dzisiejszym, co może być symptomem do powrotu w rejon 3,50. Najbliższym wsparciem pozostaje linia TenKan na wykresie dziennym.