Decyzja Parlamentu Europejskiego oznacza, że umowa nie wejdzie w życie. Partie chadeckie starały się do ostatniej chwili o przesunięcie terminu głosowania, by uratować projekt, pisze PAP.

Wcześniej odrzucenie umowy rekomendowała komisja PE ds. handlu międzynarodowego. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne. Przez Europę przetoczyła się na wiosnę fala protestów przeciwko umowie.

PAP przytacza również wypowiedź Józefa Halbersztadta, członka zarządu Internet Society of Poland. Uważa on, że ACTA będzie musiała być zastąpiona inną inicjatywą.

"Dobrą wiadomością jest, że podjęto decyzję bez czekania na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE. Już od dawna stosunek do ACTA stał się kwestią polityczną, a nie prawną.

Reklama

Trzeba być realistą co do konsekwencji, bo nie będzie zmian na lepsze, jeśli nie pojawi się wyraźna inicjatywa zastępująca ACTA, czyli formułująca jakie zmiany do polityki i prawa należy teraz wprowadzić.

Po Komisji Europejskiej nie można się spodziewać niczego dobrego, a Parlament Europejski nie ma uprawnień, aby wystąpić z taką inicjatywą.

W dyrektywach UE potrzebne są inne treści. Przez najbliższe kilka miesięcy Polska ma szansę na zmianę swego statusu w UE. Z kraju, który często jako ostatni wdrąża dyrektywy, może stać się takim co proponuje i forsuje rozwiązania dotyczące jednego z centralnych problemów współczesności. Problem w tym, że odpowiedzialne za tę problematykę ministerstwo kultury nie zmieniło swego podejścia i na pewno nie widzi Polski w takiej awangardowej roli."

Z kolei przedstawiciele europejskiego przemysłu wytwórczego i sektora kreatywnego zapowiadają negatywne skutki tej decyzji dla kwestii własności intelektualnej, zatrudnienia, a nawet całej gospodarki UE.

"Prawa własności intelektualnej są motorem konkurencyjności Europy w obrocie światowym, a także czynnikiem napędzającym rozwój gospodarczy i rynek zatrudnienia. W obecnym klimacie ekonomicznym szczególnie istotna staje się ochrona tych praw poza granicami UE. „Europa miała okazję, aby poprzeć ważne porozumienie, które poprawia standardy ochrony praw własności intelektualnej na arenie międzynarodowej. Spodziewamy się, że ACTA wejdzie w życie bez Europy, co postrzegamy jako znaczącą stratę dla 27 państw członkowskich” – powiedział Alan C. Drewsen, Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Znaków Towarowych (INTA)," czytamy w oświadczeniu.